Eliška Pilařová: Krakonošovo aneb Kerkonošské nářečí

Eliška Pilařová: Kerkonošské nářečí
Víte, jak chtěli „horáci“ v Krkonoších nejlépe vyjádřit nespokojenost s počasím?
Připomeňte si, jak to znělo, když vás kdysi někdo nachytal například mimo stezku na hřebeni nejvyšších Českých hor. Anebo co to znamená, když vám na horách někdo řekne: „Zajdi si na dvouhlauňovej“.
Ještě před několika desítkami let byste se při střetnutí s horáky v Krkonoších asi moc nedomluvili. Tamní nářečí totiž bylo plné místních specialit. Dnes už se téměř vytratilo.
Související
-
Jan Beneš: Severočeské nářečí, ju?
Severní Čechy. I kraj pod Krušnými horami má své jazykové zvláštnosti. I když jeho obyvatele nepoznáte sice hned podle sluchu jako třeba Hanáky nebo Ostraváky.
-
KVÍZ: Jste odborníci na krkonošské nářečí?
Pokud se vám při návštěvě Krkonoš zdálo, že místním občas nerozumíte, tak jste asi potkali někoho, kdo má ještě zažité krkonošské nářečí. Otestujte se, jak jste na tom vy.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.