Největší filmové propadáky, průšvihy a zklamání roku 2017

29. prosinec 2017

Co letos opravdu hodně nevydělalo? A kteří dva čeští režiséři vybouchli?

Oproti objektivnímu komerčnímu (ne)úspěchu je dojem zklamání vždycky jen subjektivní. Proto vám přinášíme přehled Dana Černého ze dvou různých hledisek.

Největší finanční propadáky

Co letos hodně nevydělalo? Katastrofický snímek Geostorm (režie Dean Devlin) nebo špatně marketovaná fantasy Král Artuš: Legenda o meči (režie Guy Ritchie), která údajně nebyla špatná. Nevyšel ani restart série Mumie s Tomem Cruisem (režie Alex Kurtzman) anebo celovečerní film na základě kdysi úspěšného TV seriálu Pobřežní hlídka (režie Seth Gordon).

Propadák Velké čínské zdi (režie Čang I-mou), obří čínské koprodukce se Spojenými státy, nakonec snad může za to, že v následujících letech nebude komerční kino na rozdíl od všeho ostatního už jenom čínské a z Číny, jak si všichni mysleli.

Největší letošní zklamání

Subjektivně bych vyzdvihl projekty dvou režisérů, kteří rozhodně nejsou debutanty. Po strništi bos Jana Svěráka byl čtvrtý nejnavštěvovanější snímek roku 2017, v ČR vydělal 61 milionů korun. Přesto tenhle slepenec na námět podle předlohy Zdeňka Svěráka, tak trochu vykrádá tradici a poetiku, kterou Zdeněk Svěrák založil a jeho syn Jan celá léta úspěšně režíroval, ale najednou jako kdyby to zapomněl.

Totéž se stalo i v případě trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví, které tak nějak mělo navázat na Pelíšky, ale nenavázalo na nic. Tímhle opulentním nekonečným dílem dokonce Jan Hřebejk ztratil svoje diváky.

I příští rok vás čekají miliony druhých, třetích a možná i čtvrtých dílů různých sérií. Třeba Mission: Impossible 6 (režie Christopher McQuarrie). Na nejhorší překlad názvu už teď aspiruje The Post / Akta Pentagon: Skrytá válka (režie Steven Spielberg), který bude nominovaný na Oscara.

autor: Daniel Řehák
Spustit audio