„V lidech je nějak víc moudra po těch volbách.“ Jan Petránek exkluzivně pro Dvojku

29. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Petránek

Advent je aktuálně u nás provázený s vyjednáváním o budoucí vládě, ve světě poznamený útokem v egyptské mešitě. Jak adventní čas vnímá Jan Petránek? Svěřil se Dvojce krátce telefonicky v neděli 26. listopadu 2017.

Jan Petránek prožil kdysi advent i Vánoce v Indii, když zrovna válčila s Portugalskem. „Indie zabrala poslední portugalskou kolonii a já jsem se tam šel podívat k chrámu svatého Františka. Před chrámem mě dojal krásný obraz Panny Marie a indického sloního boha Ganéši,“ vzpomíná.

„Navzájem si tam podávali ruku a já si říkal: Tohle je něco, co bych potřeboval. Aby si všechny náboženství podaly ruky a jeden druhého si vážil, i když si myslí každý něco jiného. Teď mě ale šokovalo, jak šílenci na Sinaji povraždili v mešitě několik set muslimů.“

Vraždění v mešitě mě šokovalo

„Muslim zabíjí muslima? Tohle jsou věci, které k adventu nejenom nepatří, ale je potřeba říct, že člověk má být člověkem za každých okolností. A bude asi nutné, abychom to opakovali,“ zní rozhořčeně z telefonu. V českých ulicích ale pociťuje spíš radost.

Čtěte také

„Lidi se zastavují, baví se se mnou, co je ve světě. Trápí nás, co je u nás doma a co neumíme vyřešit. Ale v každém případě mám pocit, že v lidech je nějak víc moudra. I po těch volbách, které najednou všecky přesvědčily, že ne každý smí říkat: Jenom já mám pravdu! A to je důležité.“

Svět má stále šanci

„Jednou se mě ptali: Kdy bude svět v pořádku? A já říkal: Když nám bude dvacet. Protože když mně bylo dvacet, byl jsem jako všichni, kterým je dneska dvacet, přesvědčený, že je všechno v pořádku a že všechny problémy nestojí za to, aby nad nimi někdo lomil rukama,“ uvažuje.

„Svět je neustále svým způsobem mladý,“ říká. „Tak kéž je i čím dál moudřejší. A ať je klidnější. Ať uděláme pro modernizaci společnosti něco, abychom se měli líp. To je všechno, co se dá říct. Svět má šanci,“ uzavírá Petránek.

autoři: František Novotný , Jan Petránek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...