Duši neprodám! Dítě ano. Tyhle tři (ne)skutečné příběhy náhradních matek by nevymysleli ani v Hollywoodu
Je to k neuvěření, ale dnes si lze objednat všechno. Řemeslníka, nový stůl a dokonce i dítě. Jaká je motivace náhradních matek? Dělají to pro peníze nebo plní sny bezdětným párům? Nebo obojí? O tom vypráví televizní dokument Evy Tomanové.
Jen tak porodit dítě, odevzdat ho cizímu páru a kráčet dál životem, jako by se nic nestalo? V dokumentu Duši neprodám se uvádí, že ročně se u nás náhradním matkám narodí 50 dětí. „Myslím ale, že je jich víc,“ říká jeho režisérka Eva Tomanová. „Odborníci mi říkali, že to číslo může přesahovat stovku.“
Tři neuvěřitelné filmové osudy
- Renatinu dítěti diagnostikovali Downův syndrom. „Klienti-rodiče jí řekli, že neví, jestli si k dítěti dokážou vytvořit vztah.“
- Studentce Nikole biologický otec přinesl dítě zpět s tím, že je jeho žena závislá na lécích a nemá se o něj kdo starat. „Vychovává ho nakonec sama.“
- Monika se stala náhradní matkou 3x. Proto, aby jako samoživitelka přilepšila vlastnímu dítěti.
Zákony to neřeší
Jakou má „náhradní mateřství“ oporu v zákoně? „Zakotvení v zákonu by byla složitá záležitost. Musíte v něm specifikovat všechny možnosti, které můžou nastat. A těch je strašně moc. Takže jsem dospěla k názoru, že je lepší, když to v zákoně ukotveno není.“
Další díly?
Dokument vám rozhodně neřekne, co si o náhradních matkách máte myslet. „Chtěla jsem, aby si divák sám udělal představu,“ říká jeho autorka. Po debatách s diváky se jí samotné otevřel další prostor. „Nezabývala jsem se vůbec psychikou těch dětí. A chtěla bych natočit i pohled mužů,“ svěřuje se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.