Děti ze zkumavky. Prvním dítětem počatým metodou umělého oplodnění byla Louise Brownová
První dítě na světě počaté metodou umělého oplodnění byla Louise Brownová. Narodila se 25. července 1978. Největší zásluhu na tom měl fyziolog Robert Edwards a gynekolog Patrick Steptoe, kteří od 60. let 20. století hledali způsob, jak dopřát bezdětným párům mateřství. V roce 1968 se jim podařil první krůček – oplodnit vajíčko mimo lidské tělo. Na tento úspěch navázali o 4 roky později tím, že se pokusili umístit lidské embryo do ženské dělohy. Jejich pokus ale nevyšel.
Kvůli potřebě většího množství dozrálých vajíček používali hormonální režim, který zároveň způsoboval menstruaci, takže oplodněná vajíčka se v děloze neuchytila. Edwards se Steptoem proto změnili postup a proces izolace, oplodnění a umístění do dělohy načasovali v souladu s přirozenou ovulací a menstruačním cyklem.
Robert Edwards získal Nobelovu cenu
V roce 1976 se oba vědci poprvé setkali s Leslye Brownovou, která nemohla otěhotnět kvůli neprůchodnosti vejcovodů. Trvalo ještě celý rok, než se jim podařilo u ní provést první úspěšné umělé oplodnění a 25. července 1978 se narodila Louise Brownová – první uměle počaté dítě na světě.
Robert Edwards a Patrick Steptoe stejným způsobem v Centru pro lidskou reprodukci v Oldhamu přivedli na svět víc než 1000 dětí. A v roce 1980 pak společně založili kliniku pro plodnost Bourn Hall Clinic v Cambridge. Fyziolog Robert Edwards získal v roce 2010 za rozvoj metody umělého oplodnění Nobelovu cenu.
Související
-
Meteor o opékání špekáčků, dětech ze zkumavky, kunách a nesmyslném papouškovi
01:39 Jak opékat špekáčky? 09:29 První dítě ze zkumavky 14:01 Kuny pláčou jako malé dítě 22:38 Nesmyslný papoušek 28:10 Jak tučňáci přiotrávili vědce
-
Zakázaný výzkum lidského vajíčka
Nastávající rodiče se dnes chlubí 3D ultrazvukovým snímkem potomka, věc ještě před pár lety nevídaná. Co byste ale řekli videozáznamu embrya prvních pár dní po oplodnění?
-
Dělala v „továrně na Nobelovky“ a vysloužila si i poklonu od královny. Seznamte se, Zuzana Holubcová
I když se věnuje hlavně medicíně a její výzkum třeba jednou pomůže i vám, cenu by si zasloužila „za kameru“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.