DTest: Tuňáka ve vlastní šťávě v konzervě se bát nemusíte. Rtuť se nenašla. Uvážlivým výběrem navíc ochráníte delfíny
Poučka praví, že ryby se mají konzumovat alespoň jednou týdně. I takový konzervovaný tuňák může dané pravidlo splnit. Jak je to ale s obávanou rtutí? Jsou lepší variantou kousky než drcený tuňák? A co znamená označení Dolphin Safe na některých tuňákových konzervách? Jan Maryška z dTestu představil výsledky recenzí na výrobky Gran Mare z Penny, Nixe z Lidlu nebo značky Isabel.
„Tuňákové konzervy mají několik tříd kvality. Nejméně hodnotné je maso v drcené formě. Výš stojí tuňák v podobě kusů masa a na vrcholu nabídky najdeme tuňáka celého,“ vysvětluje redaktor dTestu Jan Maryška.
Do laboratoře byly tentokrát poslány konzervy s tuňákem ve vlastní šťávě v podobě kousků, kusů a celé ryby. Podoba masa pak sehrála roli v senzorickém hodnocení.
„Zatímco rozdíly v chuti byly očekávatelné, podoba masa byla někdy problémová. V konzervách, které deklarovaly celé kusy masa, se totiž objevily i drobné kousky. Maso bylo rozpadavé, až drobivé.“
Není tuňák jako tuňák
O mořských rybách se často říká, že obsahují těžké kovy. Jak si v tomto ohledu vedly testované tuňákové konzervy?
Čtěte také
„Můžu uklidnit, že v námi testovaných konzervách nepředstavovalo olovo, kadmium ani rtuť problém. V případě rtuti se všechny výsledky vešly pod polovinu maximálního povoleného limitu. Pozor ale na to, že není tuňák jako tuňák,“ upozorňuje redaktor.
Tuňáků je totiž celá řada druhů. A každý z nich dokáže rtuť z prostředí akumulovat a zadržovat různě. „Do konzerv se často používá tuňák pruhovaný, který rtuť příliš zadržovat nedokáže. Jsou ale i druhy, které dokážou rtuti zadržet víc, což je třeba tuňák křídlatý nebo tuňák žlutoploutvý. U těchto druhů je tedy namístě střídmá konzumace.“
Kromě rtuti dTest ještě testoval konzervy na přítomnost histaminu, což je velmi nebezpečná alergenní látka. „Vzhledem k tomu, že se histamin může objevit v rybím mase, které už není v úplně nejlepší kondici, probíhaly zkoušky obzvlášť důkladně. Testováno bylo vždy devět konzerv od každého vzorku. Všechny konzervy byly v pořádku.“
Výsledky dTestu:
- V senzorickém testu nejlépe dopadl konzervovaný tuňák značky Penny/Gran Mare.
- Dobré hodnocení získal i tuňák značky Nixe z Lidlu.
- Nejhorší senzorické hodnocení si odnesl tuňák značky Isabel.
Myslete na delfíny
Dá se z etikety na konzervě vyčíst, zda jde o rybu z volného moře, nebo z chovu? „U tuňákových konzerv není tato informace povinná, ale v drtivé většině případů jsme na všech výrobcích našli informaci, kde byl tuňák odloven a většinou i jakou metodou.“
Pokud jde o šetrnost k mořskému ekosystému, doporučil by Jan Maryška sledovat na tuňákových konzervách logo Dolphin Safe, které říká, jestli se při lovu tuňáků zohlednila i bezpečnost delfínů. Ty totiž hejna tuňáků dost často doprovázejí a jsou klasickými rybářskými metodami velmi ohroženi.
Související
-
Víte, že v konzervě označené jako „Sardinky“ můžete najít úplně jiné ryby?
Češi nejsou národem, který by ryby zrovna miloval. A když už si koupíte třeba sardinky v konzervě, tak určitě chcete vědět, co jíte. Jak to tedy je? Známe výsledky testů
-
Tuňák: Jak si připravit toho čerstvého
Kdysi býval nedostatkovým zbožím. Když už byl, tak v plechovce. To už je ale naštěstí minulostí. Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Paulus.
-
Cukidži market: Jaká je největší rybí tržnice na světě?
Kde se koná ve tři ráno aukce tuňáků? Od kolika hodin se tam stojí fronta? Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Vaněk.