David Storch: Války přímo souvisejí se suchem a růstem populace

28. leden 2016

Současná sněhová kalamita zasáhla kolem 85 milionů Američanů. Může za to El Niňo nebo globální oteplování Země? Podle biologa (nejen) tady hrají roli hlavně klimatické extrémy, sucho, povodně.

„V klimatologii přesně určit, kdo je viník, je docela složité,“ říká David Storch. Ale že se něco děje s počasím, je víc než jasné každému. Oteplování Země se ale neprojevuje ani tak změnami teplot jako spíš různými extrémy, jako jsou obrovská sucha nebo velké povodně.

Období dešťů

Naše poloha ve střední Evropě se tak začíná ukazovat jako jedna z nejlepších, jaká na Zemi vůbec je. A to přesto, že i u nás bylo sucho a záplavy. „A tyto extrémy počasí se ale budou projevovat i u nás. Nikdy ale ne tak, jako v aridních oblastech, které se vysuší ještě víc,“ vysvětluje biolog.

V jednom můžeme být klidní. Světu rozhodně nehrozí globální sucho, tedy takové, jako bylo třeba v poslední době ledové. Tehdy voda zmrzla v ledovcích. Naštěstí je dost vody jak v atmosféře, tak v hydrosféře. „Dnes se ale asi změní distribuce vody. Bude pršet jinde, než dosud.“

Čtěte také

Sucho = válka

Storch upozorňuje na přímou souvislost mezi válkami a suchem. „Rozhodně nejde o náhodu.“ Když žije obrovská populace na území, které ji už neuživí, musí to nutně skončit nepokoji nebo válečným konfliktem o nové území. Že sucho a hlad vede k politické a sociální nestabilitě, potvrzují i dlouhodobé analýzy.


Jak vidí boj ekologů proti palmovému oleji?
Palmová plantáž je pro člověka hrozně výhodná. Je tam obrovská produkce oleje a to je ekonomické terno. Lidé se tam jinak uživí těžko.

Populační růst = metla lidstva

Je nás na Zemi prostě hodně. „Dnes vlastně stále řešíme jen následky předchozího populačního růstu, který způsobil tak velkou populaci, že každá nová výchylka jako třeba klimatické změny způsobí lokální nebo regionální katastrofu.“

David Storch tak vítá závěry celosvětové klimatické konference v Paříži. Padly tam velkorysejší cíle, než se čekalo. „Ale opravdu důležité je, že se lidstvo dohodlo, že se změnami klimatu něco dělat chce. Jiná otázka ale je, jestli se tento proces ještě změnit vůbec jde.“

Proč jsou v Indonésii stále velké požáry? Jak se dívá vznik nové CHKO Brdy? A proč jsou Milovice pro ekology doslova rájem? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis , David Storch
Spustit audio