David Storch: Sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí svou logiku má
S tou myšlenkou přišlo hnutí ANO ještě před volbami. Je to ale běh na dlouhou trať, kompromisem by podle ekologa mohla být aspoň změna u půdy a vody.
„Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem se dost vyděsil, ale dnes už mi to jako špatný nápad nepřipadá,“ říká David Storch. „Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to myslí opravdu vážně a taky dobře. Je to jeho osobní idea, která není až tak stranická a určitě ho nejde podezřívat z nějakých nekalých úmyslů.“
Co vadí ekologům?
Podle ekologa nápad vychází z ryze praktické zkušenosti: oba resorty mají podobnou agendu a spousta problémů by se líp řešila na jednom úřadě. „Mylně se tady mluví o přechodu ze životního prostředí pod zemědělství. Ministr si to totiž představuje naopak, a to má i logiku.“
Nápad na sloučení obou resortů není nový. Kolem roku 2002 o něm mluvila ODS, o 10 let později Věci veřejné. Nebrání se jí ani dosluhující ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Hnutí Duha a další ekologické organizace ale protestují.
Osvícený Brabec
Vadí jim velké riziko, že na společném úřadě převládnou záměry velkých agrárních firem a těžařů nad zájmy ochrany přírody. „O tom se opravdu mluví. Ale sám Brabec říká, že sloučení předpokládá osvíceného ministra. Tím samozřejmě myslí sám sebe.“ Podle všeho by Brabec měl v křesle ministerstva zatím zůstat.
„Teď je to celé založeno na skutečnosti, že si Brabec a Jurečka rozumějí a dokáží se dohodnout. To se ale může rychle změnit.“ Nejde o změnu na jedno volební období. Změnit se musí několik zákonů a stovky předpisů. Navíc Storch předpokládá, že může dojít ke kolizím ekologů a zemědělců.
Zemědělec vs. ekolog
„Zemědělec chce půdu obhospodařovat na základě nejrůznějších dotačních programů, což je často v kolizi s ekologií. Naše půda je na tom vlivem těžkých zemědělských technik opravdu špatně. Mnohde nemá žádnou organiku a tak se úrodnost zvyšuje chemicky. A to je evidentně proti zájmům ochrany krajiny.“
Naše zemědělství je postaveno na dotacích. Kdybychom totiž většinu potravin dováželi, bylo by to levnější. Dotace pomáhají k tomu, aby zemědělec o krajinu opravdu pečoval a udržoval její schopnost plodit... Kompromisním řešením by prý mohla být alespoň změna u půdy a vod. „Dnes půda patří životnímu prostředí a voda spadá pod zemědělství. Logičtější je opak.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.