Dal jsem si pseudonym, protože jsem se bál, že doma je brácha a máma a táta, vzpomíná Ivan Kraus
„Na množství nehleďte,“ usmívá se spisovatel Ivan Kraus nad otázkou, kolik knih má na svém kontě. S Halinou Pawlowskou si povídal o svém psaní, o životě i rodině, která ho formovala.
„Narodil se v roce 1939 těsně předtím, než přišli Němci, a z Československa odešel těsně potom, co přišli Rusové,“ představuje Halina Pawlowská ve zkratce život spisovatele Ivana Krause. Poté, co s manželkou emigroval do Francie, živili se jako loutkoherci a psaní šlo stranou: „Říkal jsem si: Přece se nebudu v psaní usmívat nad Husákem, když v té republice nežiju, a ani by to nebyl můj styl. Tak o čem budu psát tady, když tuhle zem neznám…?“
S pseudonymem jsem si šel na nervy
K psaní ho opět povzbudil Pavel Tigrid a Ivan Kraus začal přispívat do jeho exilového čtvrtletníku Svědectví. „Dal jsem si pseudonym – Viktor Vadim, protože jsem se bál, že doma je brácha a táta a máma. Ale jednoho dne už jsem si šel s tím pseudonymem na nervy, tak jsem ho zahodil a byl jsem opět Kraus,“ vzpomíná.
Co spojuje známého spisovatele, loutkoherce a scenáristu s oscarovým hercem Anthony Hopkinsem? Proč nezůstal u psaní písňových textů? A jaký vztah má s bratrem Janem Krausem? Poslechněte si záznam celého rozhovoru Haliny Pawlowské s Ivanem Krausem ze záznamu.
Speciál Haliny Pawlowské Pokračování za chvilku: Co Čech, to Němcová poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každý den po 12:00 anebo v repríze po 20:00. Každý díl najdete ještě týden po odvysílání na stránce pořadu zdarma. Díly nejsou ke stažení.
Související
-
Ivan Kraus: Mladí lidé by měli sbírat zkušenosti v zahraničí
Dlouhá léta strávil v exilu a život ve Francii a ve Spojených státech ho velmi ovlivnil. Nebo jak sám říká, našel se tam a začal být zodpovědný sám za sebe.
-
Jiří Stránský: Můžeš-li udělat radost, musíš
Glosa v podání autora, který zemřel 29. května ve věku 87 let. Poslouchejte do čtvrtka 6. 6. 2019.
-
„Nápad se snažím ovlivnit sedmičkou vína.“ Michal Viewegh a Jan Flaška u Haliny Pawlowské
Audiozáznam a fotogalerie z živého vysílání Pokračování za chvilku ze Světa knihy 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.