Cyril Höschl: Psychóza kolem koronaviru. Jak si zachovat chladnou hlavu?
„Situaci, že nákaza přeskočí k nám, lze předvídat,“ uvažuje psychiatr. „A to může být zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky.“
Čtěte také
Itálií se šíří psychóza kvůli koronaviru, který se koncem minulého týdne objevil v pěti regionech na severu země. Vláda uzavřela přístup do některých měst. Lidé na sociálních sítích sdílejí fotky prázdný regálů v supermarketech v Modeně, Benátkách nebo v Miláně.
Neposilujme dopad nemoci
„Pokud budeme svým chováním posilovat dopad této nemoci, bude to mít negativní dopad na sociální život, psychologii občanů i světovou ekonomiku,“ varovala v rozhovoru pro Radiožurnál šéfka oddělení klinické mikrobiologie, virologie a diagnostiky při Milánské univerzitě.
„To, jestli se té nákazy skutečně bojíme, jestli se bojíme o své nejbližší i o svůj osud, už skutečně může být zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky. A může to znamenat cosi jako paniku, jak se říká záchvatovitému stavu úzkosti,“ vysvětluje na Dvojce v pořadu Jak to vidí... psychiatr Cyril Höschl.
Nic si nenamlouvejme
„Severní Itálie už je za humny, všichni tam jezdíme na dovolenou, na lyže. Teď je tam spousta lidí, jsou tam i školní děti,“ vypočítává. „Situaci, že to přeskočí k nám, lze předvídat a je velmi pravděpodobná. Nic si nenamlouvejme.“
„My jsme na to částečně připraveni tím, že sledujeme její vývoj od prvopočátku,“ myslí si Höschl. „Na rozdíl od Číňanů jsme měli víc času se na to připravit, ať už mentálně, organizačně nebo zavedením opatření, která se začínají zdát vzhledem k povaze infekce relevantní.“
I s chřipkou jsme se naučili žít
„Zaprvé je třeba nepodléhat panice. Nezapomeňme, že i obyčejná chřipka typu A, která se u nás každý rok šíří, má v určitých kruzích své oběti. Zejména u lidí s už oslabenou obranyschopností. Staří a nemocní jsou vysoce rizikové skupiny i pro obyčejnou chřipku a s tou jsme se už naučili žít.“
Čtěte také
„Na druhou stranu nepodceňujme to, že neznáme všechny důsledky nemoci. Zdá se, že koronavirus působí různá orgánová poškození a že úplná úzdrava je bohužel méně častá, než se doufalo. Postiženým můžou zůstat některá trvalá poškození vnitřních orgánů – plic, ledvin a podobně.“
Zůstaňte radši doma!
„Pokud by to sem přišlo, udělejte všechno pro to, abyste se vyhnuli veřejným hromadným kontaktům. To znamená: žádné kino, žádné divadlo, žádné veřejné akce, karnevaly, narozeniny. Všechno si to odpusťte a zůstaňte doma, pokud to jenom jde.“
Italská vláda lidem zakázal do některých měst vejít nebo je naopak opustit. Za porušení zákazu hrozí dokonce trestní stíhání. Na druhé straně Rakousko obnovilo pozastavené vlakové spoje s Itálií. Doprava přes Brennerský průsmyk stála asi čtyři hodiny.
Další témata rozhovoru: koronavirus v Itálii; masakr v Hanau a tragédie během masopustu ve Volkmarsenu; definice bohatství, stáří a města.
Související
-
Tomáš Zima: Kolem koronaviru panuje hysterie. Víc lidí zemře na obyčejnou chřipku
Svět obchází strašák nového koronaviru. Kromě Číny je hlášeno na sedm desítek potvrzených případů v 15 státech. Proč podle rektora Univerzity Karlovy nejde o smrtící virus?
-
Hysterie kolem koronaviru je mnohem nebezpečnější než samotný vir, tvrdí neurolog
„Koronavirus nelze podcenit. K dnešku zabil pár tisíc lidí a bude jich víc. Ale minulý rok zemřelo v USA 38 tisíc lidí na obyčejnou chřipku,“ ujistil Martin Jan Stránský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.