Cyril Höschl: Podle OSN jsme 19. nejšťastnější zemí světa. Proč?

22. červenec 2020

Na konci března kvůli pandemii možná trochu zapadl žebříček OSN, podle kterého je nejšťastnější zemí světa už potřetí za sebou Finsko. Česko se umístilo na 19. místě. Ke světové zprávě o štěstí se na Dvojce v pořadu Jak to vidí... vyjadřoval 24. března psychiatr Cyril Höschl.

„Ta statistika je sestavená poměrně zodpovědně, respektovanou americkou univerzitou. Roli hraje dostupnost zdravotní péče, ekonomická situace v podobě HDP nebo hrubého produktu na hlavu, ale i třeba míra korupce, dostupnost různých služeb, sociální soudržnost, svoboda volby...“ vypočítává Cyril Höschl.

V době letní týdenní pauzy pořadu Jak to vidí... vám přinášíme výběr starších témat, která v pořadu zazněla, ale která se na web zpravidla nedostanou.

„Tradičně se na špici pohybují a střídají skandinávské země,“ upozorňuje psychiatr. „Na druhou stranu je zajímavé, že my se skutečně posouváme poměrně úspěšně od spodních nebo středních příček. Ještě před čtyřmi lety jsme byli někde na 27. místě a letos na 19.“

Česko hned za USA

„A to si uvědomme, že jsme přesně mezi Spojenými státy, které jsou 18., a Belgií, která je 20. Můžete se divit, jak heterogenní skupina to je. Ale je to právě dané tím, že se ten koeficient skládá z různých aspektů. U každého státu je to spleteno z něčeho jiného.“

„U nás to sytí relativně dobrá ekonomická situace, relativně slušná dostupnost zdravotní péče a bezpečnost, relativně nízká kriminalita. Zatímco třeba s mírou korupce nebo s ochranou životního prostředí jsme na tom dost špatně.“

Francie hluboko za námi

„Co je zajímavé? Že země, které jsme vždycky považovali za kýžené kulturní nebo jiné ráje, jako je třeba Francie, jsou poměrně hluboko za námi. Francie je 23., takové Španělsko je 28., Itálie 30., a to ještě dávno před koronavirovou epidemií.“

„Dokonce Slovinsko, které jsme považovali z té bývalé Jugoslávie za takové malé slovanské Švýcarsko, je dost hluboko za námi. Je 33. Nemluvě o dalších jako 41. Litva nebo 43. Polsko.“

Co je pro pocit štěstí rozhodující

„Stojí za to si číst i v manuálu, jak je ta statistika dělána. Je to poměrně rozsáhlá kniha, ze které se mnoho dozvíte. Třeba o vlivu počasí, geografie a všeho. Myslím, že pro politiky je to velmi zajímavá inspirující četba, už proto, aby se zamysleli nad tím, co je pro pocit štěstí obyvatelstva to rozhodující.“

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.