Coq au vin bordelaise (Kohoutek dušený v červeném víně)

V Sobotní kuchařce jsme vařili kohoutka dušeného v červeném víně, nebo-li Coq au vin bordelaise. Recept najdete po kliknutí na titulek článku. Dobrou chuť!

1x střední kuře
100g oleje(pro dietáře a vegouše)/nebo labužníci - 200g uzené slaniny na nudličky!
1 litr červeného polosuchého vína né krabicového!
250g šalotky
150g rybízové marmelády (ostřejší chuť)
250g silného kuřecího vývaru (ve studeném stavu jako želé) případně (masox)
sůl,
b.pepř,
cukr

Kuře rozdělíme na menší kousky (cca 8 ks). Lehce osolíme a opepříme. Na rozehřátém oleji, lépe slanině, zpěníme jemně krájenou šalotku a přidáme marmeládu, a cca 3 min. restujeme, zalijeme vínem a přivedem k varu, přidáme kostku vývaru a naporcované kuře. Po chvilce ochutnáme a lehce ochutíme solí a pepřem (opravdu lehce protože budeme ještě vařit). Vaříme - dusíme - pozvolna, přikryté pokličkou do změknutí (při zatáhnutí jdou vyndat hlavní kosti). Hotové maso přendáme do jiného kastrůlku a přikryjeme. Omáčku přivedeme do prudkého varu a svaříme cca na 0,7 až 0,5 litru. Dochutíme (možná nebude potřeba, snížením množství chuť zesílí!), případně zahustíme škrobem rozmíchaným ve studené vodě. Při podávání maso přeléváme omáčkou.

Podáváme se šťouchaným bramborem ale i rýže na kari je moc dobrá! Francouz si dá bílou bagetu a omáčku nezahušťuje a nesladí.

autor: lup