Chtěl jsem ukázat tvrdý život na ulici, vypráví Jan Šibík o fotografování lidí v nouzovém stavu
Vylidněná města, zavřené obchody a restaurce. „Začal nouzový stav a já cítil, že musím fotit.“ Tak popisuje v Blízkých setkáních Jan Šibík vznik nové knihy.
„Nemůžete udělat knihu tak, že do ní dáte 83 fotek lidí s rouškama. Chtěl jsem postihnout všechny podoby nouzového stavu,“ přibližuje svoje úvahy o koncepci knihy fotografií Jaro 2020.
„Přesvědčoval jsem i svojí přítelkyni, ale ona nerada fotí v České republice. Tak jsem ze začátku fotil sám a podvědomě cítil, že je to důležitá věc, která neuvěřitelným způsobem změní naše životy. To jsem ještě netušil, jak moc,“ připouští.
Přítelkyně fotila jinde
„Ona je nerada tam, kde jsem já, protože ode mě nechce rady. Říká, že mám tendenci poučovat. Taky moje maminka je učitelka a já dělám workshopy, takže poučuju,“ směje se Jan Šibík.
„Oba bydlíme v centru města. Ona chodila na místa, které má ráda, kde jsou ty krásný panoramata Prahy. Já sledoval, co se děje, protože jsem chtěl postihnout situaci. Chtěl jsem, aby tam byli bezdomovci, na kterých se krize tvrdě podepsala. Snažil jsem se dostat do nemocnic, abych zaznamenal co nejvíc podob nouzového stavu,“ uzavírá profesionální fotograf.
Fotil jen Praze nebo i v jiných městech? Pomáhají fotky porozumět válkám a konfliktům? Dá se ve válce získat pozitivní fotka?
Související
-
Fotograf Šibík: O reportážní fotky není zájem
Fotografoval pád Berlínské zdi, hladomor v Súdánu nebo zemětřesení v Arménii. Jezdit po světě ale není tak jednoduché jako dřív. Jak si dnes zařizuje své cesty?
-
„Cejchu fotografa Václava Havla se nezbavím,“ přiznává Tomki Němec
„Prezidenta na mých fotkách zajímali spíš ti ostatní,“ vzpomíná fotograf v Blízkých setkáních. „Já jsem ho měl rád jako člověka, s tím dobrým i s tím špatným.“
-
Před revolucí líp nebylo. Proto je tady ta kniha, tvrdí fotograf Herbert Slavík
Je spoluautorem knihy s názvem Poslední revoluce, která je odpovědí na hlasy, které tvrdí, že dřív bylo líp. Pro samotného fotografa prý byla překvapením.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka