„Cejchu fotografa Václava Havla se nezbavím,“ přiznává Tomki Němec
„Prezidenta na mých fotkách zajímali spíš ti ostatní,“ vzpomíná fotograf v Blízkých setkáních. „Já jsem ho měl rád jako člověka, s tím dobrým i s tím špatným.“
Před 26 lety se Tomki Němec stal dvorním fotografem prezidenta Václava Havla. „Když jsem skončil s jeho focením, vadilo mi, že mám cejch fotografa jednoho tématu. Dnes jsem šťastný, že jsem to mohl dělat. Ta doba byla úžasná.“
„Cejchu už se nikdy nezbavím, ale dnes už mi to nevadí,“ dodává fotograf. „Sám na sebe na fotkách nikdy Havel zvědavý nebyl. Zajímali ho spíš ti ostatní. Nikdy jsem se nedozvěděl, jestli je fotka dobrá nebo špatná,“ vzpomíná.
Fotky Prahy v časech koronaviru
Prahu fotí už několik let. „Myslím, že tohle už nikdy nezažijeme. Pamatuju si dobu za Husáka, kdy ulice byly prázdnější. Teď jsme se ale ocitli v totálním tíživém tichu,“ vypráví Tereze Kostkové
„Mně tato doba přinesla práci. Začal jsem chodit s organizaci Medici na ulici a dokumentovat jejich pomoc bezdomovcům. Bez jejich pomoci by ti lidé pravděpodobně zemřeli a já si jejich práce velmi cením.“
Kdy otevře vlastní galerii? Přijal by nabídku fotit divadlo? A jaká je jeho oblíbená pražská část?
Související
-
Tomki Němec: Fotit Havla bylo bezvadné, ale neslo to velkou zodpovědnost
Když se řekne jméno Tomki Němec, každému se hned vybaví fotografie Václava Havla. Právě prvnímu českému prezidentovi totiž dělal osobního fotografa. Díky uvolněné a...
-
Před revolucí líp nebylo. Proto je tady ta kniha, tvrdí fotograf Herbert Slavík
Je spoluautorem knihy s názvem Poslední revoluce, která je odpovědí na hlasy, které tvrdí, že dřív bylo líp. Pro samotného fotografa prý byla překvapením.
-
Fotograf Šibík: O reportážní fotky není zájem
Fotografoval pád Berlínské zdi, hladomor v Súdánu nebo zemětřesení v Arménii. Jezdit po světě ale není tak jednoduché jako dřív. Jak si dnes zařizuje své cesty?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.