Česnek chráníme před houbovými chorobami mořením

27. září 2012
Rada pro tento den

Česneku svědčí slunné, vzdušné stanoviště, písčitohlinitá nebo hlubší hlinitá půda s dostatkem humusu a vápna, přihnojovaná sirnatými hnojivy.

Co česneku nesvědčí?

Naopak pozor na přímé hnojení organickými hnojivy, přehnojování dusíkem a trvalé mokro. To nemá česnek rád. Také není vhodné sázet česnek ani jiné cibuloviny na týž pozemek v kratších intervalech než 4 až 5 let. V případě, že česnek napadla bílá sklerociová hniloba, interval prodloužíme na 8 až 10 let. Na zahrádce s malými záhonky však tento ozdravovací efekt příliš nefunguje.

Základ úspěchu

Používejte vždy zdravou, nejlépe uznanou sadbu a kvalitně provedenou výsadbu. Stroužky je vhodné namořit zejména proti houbovým chorobám. Proti háďátkům ji moříme jen tehdy, máme–li podezření na napadení sadby tímto škůdcem. Ale raději takový česnek vůbec nesázejte a pořiďte si zdravou sadbu.

Při koupi požadujte písemné osvědčení

Pokud kupujeme česnek jako uznanou sadbu, vždy si o tom vyžádáme písemné osvědčení. Označení „vhodné k sázení“ ve skutečnosti znamená, že jde o drahý konzumní česnek.

Jak bojovat proti houbovým chorobám?

Česnek v tomto případě moříme jak v průběhu vegetace, tak i během skladování. Zejména tak bojujeme proti houbám Fusarium spp., Botrytis spp., Penicillium spp., Sclerotium cepivorum, případně i proti Helmithosporium allii. Zdravé nepoškozené stroužky, které máčíme ihned po rozloupání cibulí v připravené suspenzi přípravku po dobu 20 minut, hned poté vysadíme. K moření můžeme použít přípravek Rovral Aquaflo (0,4%), na 1 kg sadby potřebujeme 1 l jíchy. Připravenou mořicí jíchu je třeba použít v co nejkratší době (nelze ji použít až druhý den). Moření má také příznivý vliv na zvýšení výnosu a zdravotní stav česneku.

Sázení

Nedoporučuje se rozdělit česnekové hlávky na stroužky delší dobu před výsadbou, neboť v rankách nenamořených stroužků se mohou snadno uchytit choroby.

Další podrobnosti o výsadbě česneku najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.