Čedok: Od Náprstka až za hranice všedních dnů
Československá cestovní a dopravní kancelář, která se řídí heslem: Vaše cesta – naše starost.
Počátky první cestovní kanceláře u nás musíte hledat v roce 1918. Tou dobou už ale existoval Klub českých turistů, který byl založen 11. června 1888 a jeho prvním předsedou se stal slavný cestovatel Vojta Náprstek. Zabýval se nejen značením turistických tras, vydáváním map a průvodců, ale i provozováním ubytoven a chat.
Vznik k výročí republiky
Se vznikem československého státu vyvstala potřeba vytvořit i silnou národní cestovatelskou organizaci jako protiváhu těch cizích. Proto skupina vlastenců ze Zemského cizineckého svazu a Československých státních drah jako svůj příspěvek k oslavám prvního výročí existence samostatného Československa založila 1. listopadu 1919 Informační kancelář.
Tento zárodek budoucího Čedoku sídlil v pražské Hybernské ulici proti Prašné bráně. Československá cestovní a dopravní kancelář, společnost s ručením omezeným, vznikla až o necelý rok později, uprostřed léta 1920, se základním kapitálem dva a půl milionu korun. U jejího počátku stály Československé dráhy, Zemský cizinecký svaz a banka Bohemia.
Meziválečná sláva
Během prvních pěti let Čedok zcela ovládl trh tuzemských zájezdů. Společně s maďarským Ibusze, polským Orbisem a jugoslávským Putnikem vytvořil středoevropskou mezinárodní asociaci AGOT, která později sdružovala na čtyři desítky cestovních kanceláří.
Do začátku druhé světové války si Čedok udržoval silnou pozici na domácím trhu cestovních služeb a získal dobrou pověst v západní a střední Evropě jako spolehlivý partner při organizování zájezdů zahraničních turistů do Československé republiky. V roce 1948 byl ovšem znárodněn.
Stále stejná firemní filozofie
Dnešní Čedok navazuje na tradice proslulé značky, která spolu se Škodovkou a Prazdrojem patří k rodinnému stříbru českého hospodářství. A přestože se od dob jeho vzniku cestování proměnilo takřka k nepoznání, firemní filozofie zůstává stejná: jistota, kvalita a komplexnost poskytovaných služeb.
Jaká je historie cestování u nás? Co znamená slovo túra a odkud pochází? Jaká je nejstarší cestovní kancelář na světě? Kam všude jsme se mohli s Čedokem vypravit?
Související
-
Pilsner Urquell: Pivo, které vzniklo náhodou, inspirovalo celý svět
Za vznikem legendárního moku stojí několik nepovedených várek a bavorský sládek, který možná udělal chybu.
-
Waltrovka: Naše kdysi největší továrna na letadlové motory ve střední Evropě
Od motokol a tříkolek až k autům a leteckým motorům vyráběným i pod licencí BMW.
-
První turistická trasa. Den, který změnil život milovníkům výletů
Zdaleka ne ve všech zemích je zvykem chodit na procházky i delší výlety do přírody pěšky. 11. květen 1889 změnil milovníkům výletů život. Napsala Michaela Váňová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová