Čedok: Od Náprstka až za hranice všedních dnů

Československá cestovní a dopravní kancelář, která se řídí heslem: Vaše cesta – naše starost.

Připravili: Jitka Škápíková, Světlana Lavičková, Jiří Kovařík
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Ladislav Reich
Hudba: Jiří Litoš
Premiéra: 4. 6. 2019

Počátky první cestovní kanceláře u nás musíte hledat v roce 1918. Tou dobou už ale existoval Klub českých turistů, který byl založen 11. června 1888 a jeho prvním předsedou se stal slavný cestovatel Vojta Náprstek. Zabýval se nejen značením turistických tras, vydáváním map a průvodců, ale i provozováním ubytoven a chat.

Vznik k výročí republiky

Se vznikem československého státu vyvstala potřeba vytvořit i silnou národní cestovatelskou organizaci jako protiváhu těch cizích. Proto skupina vlastenců ze Zemského cizineckého svazu a Československých státních drah jako svůj příspěvek k oslavám prvního výročí existence samostatného Československa založila 1. listopadu 1919 Informační kancelář.

Tento zárodek budoucího Čedoku sídlil v pražské Hybernské ulici proti Prašné bráně. Československá cestovní a dopravní kancelář, společnost s ručením omezeným, vznikla až o necelý rok později, uprostřed léta 1920, se základním kapitálem dva a půl milionu korun. U jejího počátku stály Československé dráhy, Zemský cizinecký svaz a banka Bohemia.

Meziválečná sláva

Během prvních pěti let Čedok zcela ovládl trh tuzemských zájezdů. Společně s maďarským Ibusze, polským Orbisem a jugoslávským Putnikem vytvořil středoevropskou mezinárodní asociaci AGOT, která později sdružovala na čtyři desítky cestovních kanceláří.

Do začátku druhé světové války si Čedok udržoval silnou pozici na domácím trhu cestovních služeb a získal dobrou pověst v západní a střední Evropě jako spolehlivý partner při organizování zájezdů zahraničních turistů do Československé republiky. V roce 1948 byl ovšem znárodněn.

Stále stejná firemní filozofie

Dnešní Čedok navazuje na tradice proslulé značky, která spolu se Škodovkou a Prazdrojem patří k rodinnému stříbru českého hospodářství. A přestože se od dob jeho vzniku cestování proměnilo takřka k nepoznání, firemní filozofie zůstává stejná: jistota, kvalita a komplexnost poskytovaných služeb.

Jaká je historie cestování u nás? Co znamená slovo túra a odkud pochází? Jaká je nejstarší cestovní kancelář na světě? Kam všude jsme se mohli s Čedokem vypravit?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související