Byla múzou salonů. Své touhy a ideály ale obětovala stárnoucímu muži. Osudové ženy: Bohuslava Rajská
Patřila k nejkrásnějším a nejvzdělanějším ženám své doby. Stala se první českou kvalifikovanou učitelkou, ale svoje poslání vzdělávat mladé ženy a dívky obětovala manželství s básníkem Františkem Ladislavem Čelakovským. Vzdala se všech vysněných cílů a na rozdíl od něj zůstala téměř zapomenuta.
Použitá literatura a zdroje:
Hoffmannová, Eva: Karel Slavoj Amerling. Praha: Melantrich, 1982.
Z let probuzení (on-line). V MKP 1. vyd. Praha: Městská knihovna v Praze, 2012.
Rusnáková, Ĺuba (ed.). Samo Bohdan Hroboň – Bohuslava Rajská. Tatranské listy. Výber z korešpondencie, denníkov a poézie 1842–1844. Poprad: Podtatranská knižnica, 2014.
Narodila se v červenci roku 1817 v Rožmitále pod Třemšínem jako Antonie Reissová. Přestože pocházela z německé rodiny, stala se českou vlastenkou a přijala pseudonym Bohuslava Rajská.
„Byla považována za múzu salonů, ženu krásnou, vzdělanou, schopnou konverzovat, bavit společnost. Byla ženou obdivovanou,“ přibližuje historička Marie Bahenská.
Zakladatelka dívčí školy
O nápadníky neměla nouzi, přesto zůstala až do svých 27 let svobodná, aby se mohla věnovat vzdělávání žen a dívek. Stala se první českou kvalifikovanou učitelkou a v roce 1844 otevřela soukromou dívčí školu v Praze.
Podílela se také na kontroverzním vzdělávacím projektu Budeč, kde si prosadila vznik dívčí odnože. Dodnes zůstává průkopnicí vyššího vzdělání žen u nás.
Služba národu
Své učitelské poslání, dosavadní ideály i lásku k jinému muži ale obětovala manželství s o 18 let starším básníkem Františkem Ladislavem Čelakovským. Ten však více než inteligentní partnerku hledal hospodyni a chůvu pro svoje čtyři děti.
„Bohuslava to přijala jako službu národu a teprve na smrtelné posteli přiznala, že byla v manželství nešťastná,“ dodává historička Marie Bahenská.
Zemřela na tuberkulózu v pouhých 34 letech a na rozdíl od Čelakovského se na ni téměř zapomnělo.
Související
-
Životní lásku obětovala boji za práva žen. Zemřela na popravišti. Osudové ženy: Františka Plamínková
Coby učitelka ženy vzdělávala. Později se jako politička zasloužila o rovné volební právo pro ženy a zrušení celibátu učitelek. Ač inteligentní a krásná, nikdy se nevdala.
-
Samotářka, dcera slavné spisovatelky. Jen s rukama od hlíny byla Theodora Němcová šťastná
Statná, tmavovlasá žena hlubokých očí, která neměla ráda společnost. Před vzpomínkami na těžké dětství a před odkazem matky Boženy Němcové utíkala na svou zahradu.
-
1049. schůzka: Takový nešťastný příběh první české učitelky
Úsměvnými slovy, totiž aby „z žen člověkové byli“, zdůvodnil záměr nabídnout ženám vzdělávací kursy vizionář Karel Slavoj Amerling, pedagog a lékař.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.