Břetislav Tureček: Zbloudilá kulka, nebo válečný zločin? Mlha nad smrtí palestinské novinářky zůstává. Američané v roli arbitra selhali
Americko-palestinská reportérka televize Al-Džazíra Širín Abú Aklahová byla zastřelena 11. května na Západním břehu Jordánu během natáčení operace izraelských vojáků. Zda šlo o zbloudilou kulku, nebo cílené zabití civilistky rozpoutalo ostrý spor mezi Palestinci a Izraelci. S vyšetřováním měli pomoct Američané. Proč v roli arbitra selhali? Zahraničněpolitický komentátor Břetislav Tureček v audiozáznamu vysvětlí, co se děje v Iráku, i to, jaké změny čekají poutníky do Mekky.
„Izraelští představitelé včetně premiéra Naftaliho Bennetta původně prohlašovali, že novinářku zastřelili Palestinci. Renomovaná západní média, ale i nezávislá vyšetřovací skupina Bellingcat však dospěly k závěru, že ji zastřelili Izraelci,“ vysvětluje následky události odborník na Blízký východ Břetislav Tureček.
Na vině Izrael, ale...
Žádost Izraelců o vydání kulky, která novinářku zabila, ale Palestinci odmítli. „Podle mě reagovali logicky, když nedůvěřovali podezřelým Izraelcům. Nakonec Palestinci souhlasili s tím, že kulku vydají Američanům. Byla to ale taková diplomatická obezlička.“
Čtěte také
Kulku totiž zkoumali v izraelské laboratoři pod dohledem amerického důstojníka Izraelci. „Závěr nicméně je, že s vysokou pravděpodobností novinářku skutečně zabili Izraelci. Nikdy se to ale nepodaří dostatečně dokázat, protože kulka byla příliš poškozená. Navíc prý není důvod se domnívat, že byla zabita záměrně. Jde tedy spíše o politické deklarace, protože Izrael vyšetřování od začátku odmítá.“
„Americké angažmá v celé věci je tedy vnímáno tak, že Američané sice připustili vinu Izraele, zároveň to ale řekli tak, aby Izraelce nepohněvovali. V podstatě zůstali na jeho straně.“ To všechno je zarámováno tím, že příští týden přijede do Izraele a do palestinského Betléma americký prezident Joe Biden.
Nechtěná „patálie“
Podle Břetislava Turečka lze soudit, že Američané chtěli celou záležitost smést rychle ze stolu. „Nesmíme totiž zapomínat, že Aklahová byla nejenom palestinská novinářka, ale také americká občanka. A Američané vždy velmi bazírují na tom, aby jejich občané nebyli ve světě svévolně zabíjeni. Odstranit kaňku se jim ale nepodařilo.“
„Mlha nad celou aférou bohužel zůstává. Američané podle mě v roli arbitra selhali. Postavili se na stranu Izraele. Nevolají po sankcích. Netlačí Izrael k tomu, aby to sám začal vyšetřovat, což by v případě Palestinců bezpochyby dělali. V případě Izraele se to ale bohužel vyvíjí jiným směrem.“
Jak upozorňuje komentátor, není to ostatně poprvé, kdy byl cíleně zabit palestinský novinář. „Palestinci tudíž zcela logicky požadují, aby to vyšetřil mezinárodní soudní tribunál. To však Izrael odmítá.“
Související
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 7. července 2022
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
-
VIDEO: Izraelská policie zasáhla a rakev se zřítila k zemi. Na pohřbu reportérky Aklahové byly tisíce lidí
Izrael vyzval ke společnému vyšetřování. Palestinská samospráva to ale odmítla a sdělila, že kulku, která novinářku zabila, nevydá k balistické analýze.
-
Břetislav Tureček: Jeruzalém je město se sporným statusem. Hledat černo-bílé rozuzlení sporu nejde
Otázka Jeruzaléma je jedním z nejpalčivějších sporů desetiletí trvajícího izraelsko-palestinského konfliktu. Jak vnímají spor sami obyvatelé města?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.