Břetislav Tureček: Vražda významného íránského jaderného fyzika má i psychologický dopad
Na konci listopadu byl nedaleko Teheránu zavražděn hlavní strůjce a šéf íránského jaderného programu Mohsen Fachrízádeh. Otázkou je, zda bylo varování, říká analytik.
Atentát na íránského jaderného fyzika byl podle íránských úřadů proveden na dálku pomocí umělé inteligence a kulometu s chytrým systémem ovládaným ze satelitu.
Čtěte také
Spekulace a nepotvrzené zvěsti svědčí o tom, že selhala íránská bezpečnost. „Možná proto se do světa šíří fantastické teorie, že existuje nějaký kulomet řízený satelitem na dálku,“ říká Tureček. „Byl důležitou postavou. Hodně se ještě bude mluvit i o provedení vraždy,“ míní analytik v pořadu Jak to vidí...
Kdo atentát skutečně provedl, zatím není jasné. Z usmrcení viní Írán Spojené státy americké a Izrael. A slíbil odvetu. Před dvěma lety na Fachrízádeho upozornil izraelský premiér Netanjahu slovy: Toho si zapamatujte.
Írán za vraždu slíbil odvetu
Podle amerických zpravodajských služeb byl Mohsen Fachrízádeh spojen s íránským jaderným programem, který byl ukončen v roce 2003. A která se měla zabývat vojenským využitím jaderného programu. „Izrael tvrdí, že tento program probíhá dodnes,“ upozorňuje Tureček. „Vražda má rozhodně psychologický dopad. Otázkou je, zda měla zbrzdit jaderný program do budoucna, nebo zda to mělo být varování.“
Motiv vraždy je zatím nejasný
Spekuluje se o motivu i načasování. Vražda by mohla odradit řadu dalších íránských vědců, aby se na podobném výzkumu nepodíleli. „Dosavadní prezident Donald Trump držel velmi tvrdou protiíránskou linii a teď přichází Joe Biden, který se vyjádřil, že stojí o obnovu vztahů s Íránem,“ naznačuje Tureček.
Témata rozhovoru: dopady atentátu na šéfa íránského jaderného programu; americká obrana a zahraniční politika vůči Blízkému a Střednímu východu v nové administrativě Joe Bidena.
Související
-
Ilona Švihlíková: Odstoupení Spojených států od íránské...
USA odstupují od jaderné dohody s Íránem. Podle Donadla Trumpa je smlouva neúčinná. Nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Amer...
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 8. prosince 2020
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.