Břetislav Tureček: Vnitřní konflikt v Izraeli nezacelí žádní zprostředkovatelé
Daleko zásadnější než aktuální ozbrojený střet mezi Izraelem a radikálními palestinskými skupinami, zejména v Gaze, je vnitřní izraelský konflikt. Upozorňuje na to zahraničně politický analytik a vedoucí centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček. Poslouchejte v Jak to vidí... a pro pořad můžete hlasovat právě teď v anketě Podcast roku.
Čtěte také
Na to, co roznítilo současnou eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinci, se dá nahlížet z více stran. Například izraelský prezident Reuven Rivlin hovoří o občanské válce, která podle něj vznikla bez jakéhokoliv důvodu. „To se týká bezprecedentního vyhrocení vášní, násilností a války gangů v ulicích izraelských měst. Tam, kde žijí pohromadě Židé a také příslušníci arabské menšiny,“ říká v Jak to vidí…Břetislav Tureček.
Důvod, příčina i záminka
Vnitřní konflikt v zemi je podle něj provázaný s izraelsko - palestinským konfliktem. „Vlastně jedno se stává důvodem, příčinou nebo často i záminkou, pro to druhé. Takže vyhrocení bombardování Izraele ze strany hnutí Hamás v Gaze mělo být odpovědí na izraelskou diskriminaci a šikanu ze strany izraelských úřadů vůči Arabům ve východním Jeruzalémě.“
Tureček dodává, že v reakci na izraelské bombardování Gazy dnes arabská menšina v Izraeli vyhlásila generální stávku. A tento cyklus je podle něj těžké někde přetnout. Uklidnění vnitřního konfliktu je přitom zásadní pro izraelský vnitřní smír, budoucnost i stav demokracie v zemi, míní.
Porušení křehkého smíru
Arabové, kteří ze země neodešli v době zakládání Izraele a nebyli podle Turečka vyhnáni židovskými milicemi, tvoří asi pětinu populace. A vždy existoval takový křehký smír. „Arabská menšina byla prokazatelně často terčem i oficiální diskriminace ze strany izraelských úřadů, což izraelské úřady připouštějí a snaží se s tím více či méně úspěšně něco dělat, ale teď do toho přišla nová věc, propuknutí nedůvěry uvnitř izraelské společnosti.“
Konflikt se přenesl i mezi lidi, co byli donedávna sousedé. „Teď třeba zemřel Izraelec, kterého, jak se ukazuje, umlátili k smrti Arabové. Toto nezacelí žádní zprostředkovatelé ze zahraničí, to je prostě obrovská jizva v izraelské společnosti, která ukazuje, že ta společnost není zdaleka tak ideální.“
Vnější vášně podle Turečka možná opadnou za týden nebo za měsíc, ale vnitřní konflikt je problém na léta.
Další témata rozhovoru: Nakolik eskalace konfliktu hýbe vnitřní politickou situací; jak na nejnovější násilí reaguje arabský svět; jak konflikt ovlivní dění ve světě; osobní zkušenost s prací zahraničního zpravodaje na Blízkém východě.
Související
-
Břetislav Tureček: Izraelská společnost je založena na kmenovém principu a rozhoduje se iracionálně
V úterý večer se uzavřely volební místnosti v Izraeli, kde probíhaly již čtvrté parlamentní volby od roku 2019. Jasného vítěze však nepřinesly ani tentokrát.
-
Břetislav Tureček: Česká republika se vůči Izraeli chová šplhounsky
Končí česká státní návštěva Izraele. Přesune se česká ambasáda do Jeruzaléma? A jsou česko-izraelské vztahy na skvělé úrovni, jak prohlašuje izraelský premiér Netanjahu?
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 18. května 2021
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.