Břetislav Tureček: Netanjahu je velký hráč. Takto rasistickou vládu ale Izrael ještě neměl
Předčasné parlamentní volby v Izraeli vyhrála pravicová strana Likud expremiéra Benjamina Netanjahua. V čem tkví kouzlo kontroverzního politika, který čelí trestnímu stíhání za rozsáhlou korupci? Podaří se mu sestavit funkční vládu? Zahraniční komentátor Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaké je postavení Egypta na mezinárodní politické scéně, i to, proč situace v Íránu nepřestává být vážná.
„Politický comeback Netanjahua není nijak překvapivý,“ všímá si v pořadu Jak to vidí... zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha. „Premiérem byl dlouhá léta. Z vlády odešel loni v důsledku jedněch z mnoha předčasných voleb. Jeho kouzlo pro Izraelce ale nijak nevyprchalo.“
V čem jeho popularita spočívá, je ovšem těžko definovatelné. „Je to stejné jako popularita tureckého prezidenta Erdoğana, kterému Západ nemůže přijít na jméno. Anebo kouzlo Donalda Trumpa se všemi svými kontroverzemi,“ domnívá se Tureček.
Nová situace
Je to sice politik, který stojí před soudem za rozsáhlou korupci a za zneužívání moci, řada lidí mu to ale dokáže odpustit. „Dokonce do té míry, že ho znovu vynesou k moci. Jistě mu k tomu pomáhá i to, že je dobrým rétorem, vůdcem, který dokáže populisticky strhnout mnoho lidí. Navíc jeho konkurence je prostě slabá, což ukázaly volby z minulého týdne.“
Čtěte také
Za posledního tři a půl roku šlo přitom o páté předčasné volby. Důvodem je podle Turečka to, že předchozí volby vždy skončily patem a nově vytvořená vláda byla závislá na většině jednoho dvou hlasů ve 120členném parlamentu. „Pak stačilo, aby se široká vládní koalice rozklížila kvůli vnitřním třenicím, nesouladům nebo aby se pár přeběhlíků přidalo k opozici, a bylo třeba vypsat nové předčasné volby. Teď je ale situace jiná.“
Netanjahuův tábor vyhrál poměrně jasnou většinou. Ze 120 křesel jich má 65. Pokud by se ale tento poměr měl nějak změnit, tak dokonce ještě v jeho prospěch, je přesvědčen Tureček. „Půdorysem je totiž vznikající extrémně pravicová, nacionalistická, náboženská koalice. Takto pravicovou, místy až rasistickou vládu Izrael ještě neměl. A kdyby Netanjahu chtěl otupit kritiku těchto prvků, možná by vládu ještě více rozšiřoval o některé liberální skupiny.“
Rasistická vláda?
Do jaké míry se extrémy stanou součástí příští politiky nové vlády, je tedy otázka. „Netanjahu není hloupý. Slyší výhrady z Washingtonu. A i izraelský prezident mluvil v tom smyslu, že má obavy z toho, aby nově vznikající vláda Izrael nediskreditovala.“
Řada voličů však podle Turečka volila tyto strany právě pro jejich extrémní názory. „Pokud by slevily, byly by obviňovány z toho, že vyměnily ideály za politická křesla. Na druhé straně koaliční vláda je vždycky kompromisem. A volby vyhrál Netanjahu, ne extremisté. Je tedy zřejmé, že se z některých témat bude muset slevovat.“
„Ale uvidíme, jaké má záměry. Netanjahu je velký hráč, skvělý manipulátor. Umí se udržet u moci. A to teď vidíme. Když loni velmi těsně prohrál volby, říkal, že se vrátí. V tu chvíli začala jeho volební kampaň, kterou minulý týden dovedl k vítěznému konci,“ uzavírá Břetislav Tureček.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 11. listopadu 2022
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
-
Břetislav Tureček: Izraelci jdou znovu k volbám. Popáté za poslední tři roky. Co se děje v Izraeli?
Izraelská vláda premiéra Naftali Bennetta byla u moci pouhý rok. Teď kvůli přeběhnutí několika politiků ztratila v parlamentu většinu. Jaké šance na návrat má Netanjahu?
-
Břetislav Tureček: Izraelská společnost je založena na kmenovém principu a rozhoduje se iracionálně
V úterý večer se uzavřely volební místnosti v Izraeli, kde probíhaly již čtvrté parlamentní volby od roku 2019. Jasného vítěze však nepřinesly ani tentokrát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.