Břetislav Tureček: Neštěstím Blízkého východu jsou zásahy zvenčí

Nepokoje na Blízkém východě
Nepokoje na Blízkém východě

Proč naděje arabského jara ztroskotaly? A je naděje, že se v dohledné době situace na Blízkém východě stabilizuje?

„Poté, co se Arabové v době arabského jara nadechli ke svobodě, teď vidíme, že se šrouby v regionu zase utahují,“ shrnuje v pořadu Jak to vidí dění na Blízkém východě zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček.

„Arabové měli naději, která je velmi důležitá, uvědomili si možnost ovlivňovat dění, vyjít do ulic a vyzývat své vládce k zodpovědnosti. To je pro vývoj národa nesmírně důležité. Ale teď spíš převažuje skepse ohledně krátkodobých výsledků. Ty dlouhodobé možná časem přijdou.“

Sýrie (ilustrační foto).

Mnoho hráčů na hřišti

Podle blízkovýchodního analytika arabské jaro neuspělo hlavně proto, že nešlo o jednoznačný střet sil dobra a zla, svobody a totality.

„Vidíme to na příkladu Sýrie, kde se dobře míněná snaha odstranit režim Bašára Asada a zavést lidem více svobod najednou vymkla z rukou původním strůjcům lidové revolty, ale i Západu,“ přibližuje Břetislav Tureček s tím, že v regionu je ve hře příliš mnoho různých politických sil a vlivů, než aby měl konflikt jednoznačně dobrý konec.

Oni si kupují nás a my si kupujeme je

„Neštěstím Blízkého východu jsou zásahy zvenčí,“ myslí si Břetislav Tureček. „Vnější hráči, kteří zůstávají v bezpečí svých zemí, si udělali z Blízkého východu jakési hřiště a surovinovou základnu.“ Tamní vládci by podle názoru bývalého zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu neměli mít pocit, že dostávají od Západu bianco šek k vládnutí.

Další témata rozhovoru: Jak se chová česká diplomacie ve vztahu k Blízkému východu? Nestýská se Břetislavu Turečkovi po práci zahraničního zpravodaje? Dá se odhadnout, co se bude na Blízkém východě dít v nadcházejícím roce?

Spustit audio

Související