Bohumil Pečinka: Je správné, že se po dlouhých 15 letech opět mluví o daních. Teď se ukáže taktika

24. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Českou republiku čeká změna daňového systému

Reakce na změny daňového systému jsou bouřlivé. „Příběh ale ještě nemá pointu. Teď je důležité, jak dopadne definitivní znění zákona,“ říká Bohumil Pečinka.  

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila změny daňového systému. Prošlo zrušení superhrubé mzdy, výrazné zvýšení slevy na poplatníka a dalších deset nových úprav. Reakce jsou bouřlivé.

O daních se 15 let nemluvilo

Čtěte také

Podle komentátora Bohumila Pečinky je zdanění práce v České republice vysoké a je dobře, že se o daních po 15 letech jedná. „Došlo ale k několika chybám, které premiér Babiš slíbil napravit,“ podotýká. Ministryně financí Schillerová nyní žádá znovu Senát, aby schválený daňový balíček změnil, ten přitom odhlasovala její strana. Případné úpravy nyní musí navrhnout právě Senát, aby je mohla znovu schválit Poslanecká sněmovna.

Daně jsou nyní v rukou Senátu

Bohumil Pečinka, politický komentátor, publicista a spisovatel (tj. časopis Reflex)

„Premiér taktizuje,“ míní Pečinka. „Po říjnových volbách zjistil, že volební potenciál je omezený. Chtěl by oslovit voliče, kteří volí strany středu a pravice.“ Této významné voličské skupiny se nové úpravy daňového systému výrazně dotýkají. Jejich peněženkám by se odlehčilo.

Jaké budou ekonomické dopady?  

Jaký ekonomický dopad tento krok přinese? Názory ekonomů se různí. „Nechme se překvapit, co premiér dohodne se Senátem a kde se bude škrtat ve výdajích. Příběh ještě nemá pointu,“ dodává Pečinka.   

Další témata rozhovoru: jaké jsou dopady snížení daní; proč se prezident staví kriticky k BIS a jejímu řediteli.  

Spustit audio

Související