Andor Šándor: Město valčíků dostalo přezdívku „Kebab Vídeň“ už před několika lety
Rádi bychom Vídeň vnímali jako milé a přátelské město k bydlení. Ale narůstá zde nebezpečí, varuje bezpečnostní poradce na Dvojce.
Rakouská metropole uctila památku čtyř obětí pondělního teroristického útoku. Útočníka znala policie jako příznivce Islámského státu, který chtěl bojovat v Sýrii. Z vězení byl vloni předčasně propuštěn. Proč se taková událost stala právě ve Vídni? „My známe Vídeň jako město valčíků, které je nám historicky blízké. V posledních letech ale dostalo přezdívku Kebab Vídeň,“ vysvětluje bezpečnostní poradce Andor Šándor v pořadu Jak to vidí...
Ve Vídni narůstá podíl menšin
Čtěte také
Vídeň už se podle Šándora nedá považovat jen za město k bezpečnému bydlení. Jedním z důvodů je rostoucí podíl menšin. Jak lze pochopit motiv k teroristickému útoku mladíka, který se ve Vídni narodil? „Útočník pocházel z komunity lidí, kteří původně přišli do Rakouska kvůli lepším podmínkám,“ připomíná Šándor na Dvojce.
Frustrovaná generace dětí přistěhovalců
Generace přistěhovalců měla jiné životní podmínky, než jejich potomci, kteří se narodili v nové zemi. „Je to problém. Tato generace se nechce dobře integrovat, sžít s většinou. Převládá u nich pocit vlastní frustrace a neschopnosti.“ Problém ale nemá jen Rakousko. „To samé se děje ve Francii, Belgii, Velké Británii,“ upozorňuje v rozhovoru se Zitou Senkovou.
Další témata: teroristické útoky ve Vídni a Nice; lze vůbec zabránit osamělým vlkům-teroristům; jak funkční je systém protiteroristicjkých opatření, jaké geopolitické výzvy čekají na nového šéfa Bílého domu.
Související
-
Andor Šándor: Jediná stoprocentní ochrana proti kyberútokům je nebýt na síti
Čelit kybernetické špionáži se strategickým institucím nedaří. Počet kybernetických útoků stoupá. Chyba je hlavně v nedostatku odborníků. Jak se špičkovým hackerům bránit?
-
Vladimíra Dvořáková: Přirozená hrdost na svůj národ je v pořádku. Kritické myšlení k tomu patří
Oslavy výročí vzniku samostatného československého státu proběhnou letos kvůli pandemické situaci virtuálně. Ukazuje to symbolicky na hloubku současné krize?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.