Jan Kubáček: Ministra Blatného čekají nepopulární kroky. Je to odvážný člověk a politický sebevrah

2. listopad 2020

Nový ministr podle politologa působí klidně a problém kolem koronaviru vysvětluje srozumitelně. „Lidé to musí pochopit jako pacienti v čekárně.“ 

Čtěte také

„Jsem příjemně překvapen, že nový ministr Jan Blatný mluví srozumitelněji a klidněji než jeho předchůdce Prymula,“ říká v úvodu rozhovoru politolog Jan Kubáček. 

„Pochopil, že podrobnosti o koronaviru musí vysvětlit lidem stejně jako pacientům v čekárně,“ domnívá se Kubáček. „Když pacient něčemu nerozumí, tak o sebe nikdy nezačne pečovat,“ dodává v pořadu Jak to vidí... 

Komunikaci nového ministra označil za velmi zdařilou. „Jediné zaškobrtnutí je debata kolem podpisu pro odstoupení premiéra Babiše,“ říká. 

Ministra čekají nepopulární rozhodnutí

Jan Kubáček

Situace kolem nákazy koronavirem se začíná v posledních dnech zlepšovat, přesto ministra čekají složité kroky. Novou postavu české vlády Kubáček označuje jako odvážného člověka a politického sebevraha. „Čeká ho totiž jen nepopulární rozhodování,“ vysvětluje na Dvojce. 

Podle politologa je nyní potřeba dohnat, co vláda propásla na začátku podzimu. „Teď se dělají lepší ze špatných řešení,“ doplňuje. Další kroky přijdou později, až se bude jednat o ekonomice zdravotnictví. „Už teď víme, že financí bude ve státním rozpočtu málo a do zdravotnictví půjde méně peněz.“

Další témata rozhovoru: nepolitici na ministerských postech, celoplošné testování na Slovensku, předvolební kampaň ve Spojených státech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.