Boeing: Příběh leteckého fanouška, který ovládl nebe
V současnosti patří mezi největší světové výrobce letecké techniky a zbrojní dodavatele, ale začátky firmy Boeing byly skromné. Odstartovaly vlastně jednou opravou letadla.
Příběh firmy Boeing začíná v roce 1909, kdy Francouz Louis Blériot přeletěl kanál La Manche. Tehdy vlastník rozsáhlých lesů a prezident dřevařské společnosti Greenwood Timber Company William Edward Boeing přicestoval do Seattlu na světovou výstavu Aljaška-Yukon-Pacifik, která mu změnila život. Uviděl tu letající stroje řízené člověkem. Byla to láska na první pohled.
Nebál se začít létat
Boeing byl ambiciózní mladík se švýcarským vzděláním a nabitou peněženkou. I když mu ještě nebylo ani třicet let, v byznysu nebyl žádný nováček. A neměl důvod šetřit na svých zálibách.
Neváhal a od firmy Glenn L. Martin Company koupil letadlo. Pod vedením samotného majitele a Boeingova kamaráda se začal učit sám létat. Jenže svoje letadlo téměř okamžitě zničil.
Když chtěl letoun opravit, zjistil, že náhradní díly dostane až za několik měsíců. Představa, že si hned tak znova nezalétá, ho rozzuřila. A namířil si to rovnou za svým přítelem, konstruktérem Georgem Conradem Westerveltem.
Netrpělivostí k vlastnímu stroji
Boeing navrhl, že si společnými silami postaví své vlastní letadlo. Doufal, že to půjde rychleji než čekat na náhradní díly. Boeingovi teď přišly vhod studia na Yaleově univerzitě, zkušenosti v dřevařském průmyslu i znalosti o konstrukcích ze dřeva.
Westervelt souhlasil. Brzy nato oba pánové postavili obojživelný dvouplošník B&W Flying Boat a měli úspěch. To Boeingovi dodalo odvahu a chuť do dalšího podnikání v ještě novém oboru.
Z loděnice přímo na nebe
Bylo ale potřeba najít vhodné místo pro podnikání. Boeing si vzpomněl na Edwarda Heatha, majitele loděnice na řece Duwamish nedaleko Seattlu. Místo od něho koupil, vybudoval tu továrnu a rozhodl vstoupit naplno do leteckého průmyslu.
Hydroplány B&W inženýra amerického námořnictva George Conrada Westervelta a Williama Edwarda Boeinga se osvědčily. A tak 15. července 1916 vznikla společnost Pacific Aero Products a uskutečnil se zahajovací let.
Westervelt ale firmu vzápětí opustil a Boeing se ji rozhodl přejmenovat. Aby bylo jasné, kdo je v ní pánem. Dostala název Boeing Airplane Company.
Jak se firma vyvíjela v čase, kdy Amerika vstoupila do první světové války? Kdy začala vyrábět dopravní letouny? Jaký byl William Edward Boeing člověk?
Související
-
Československé letectví v kostce
Vzduch je naše moře. Úvodní průřezový díl dokudramatického seriálu se soutěží o nebeské ceny.
-
Letov: Letecká legenda v době krize vyráběla i skládací kajaky
Se založením Československa v roce 1918 se zrodilo i československé letectví. Mezi první letecké továrny patřila i firma Letov.
-
Od bratří Wrightů přes Jana Kašpara až k dnešním malým letadlům. Expedice do historie létání
Uplynulo 110 let od prvního řízeného letu na motorovém letadle u nás. Nejstarší práce o letadlech těžších než vzduch ale vypracovali teoretici z Čech už okolo roku 1880.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.