Československé letectví v kostce (1/16)

3. září 2018

Vzduch je naše moře. Úvodní průřezový díl dokudramatického seriálu se soutěží o nebeské ceny.

„Vzduch je naše moře.“ Rčení, které vzniklo krátce po vzniku Československé republiky a patrně v důsledku toho, že po rozpadu Rakouska-Uherska ztratil český a slovenský národ přímý přístup k moři. Zánikem této důležité komunikační cesty vznikla myšlenka, že by ji mohla nahradit vzdušná doprava. I když bylo letectví teprve v počátcích.

Letem světem

V úvodním dílu vás čeká pověst o Vítu Fučíku, zvaném Kudlička, který si po vzoru ptáků sestavil proutěná křídla s měchy plněnými bahenním plynem. Stanete se svědky prvních leteckých pokusů inženýra Jana Kašpara, leteckých bitev první i druhé světové války nebo mise letounu domácí konstrukce Letov Š do Asie.

Nebude chybět balónové létání, účast Františka Běhounka při expedici na severní pól, skvělé úspěchy československých akrobatů na mezinárodním poli nebo účast Čechoslováků ve vesmírném programu. A protože se „Československo“ zapsalo do světa letectví jako ultralightová velmoc, věnujeme i ultralightům nezanedbatelnou pozornost.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.