Československé letectví v kostce (1/16)

3. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výřez z kniky Vzduch je naše moře, kterou k seriálu vydává nakladatelství Argo. Příběh o pilotovi Vilému Stanovském

Vzduch je naše moře. Úvodní průřezový díl dokudramatického seriálu se soutěží o nebeské ceny.

„Vzduch je naše moře.“ Rčení, které vzniklo krátce po vzniku Československé republiky a patrně v důsledku toho, že po rozpadu Rakouska-Uherska ztratil český a slovenský národ přímý přístup k moři. Zánikem této důležité komunikační cesty vznikla myšlenka, že by ji mohla nahradit vzdušná doprava. I když bylo letectví teprve v počátcích.

Letem světem

Výřez z knihy Vzduch je naše moře, kterou k seriálu vydává nakladatelství Argo

V úvodním dílu vás čeká pověst o Vítu Fučíku, zvaném Kudlička, který si po vzoru ptáků sestavil proutěná křídla s měchy plněnými bahenním plynem. Stanete se svědky prvních leteckých pokusů inženýra Jana Kašpara, leteckých bitev první i druhé světové války nebo mise letounu domácí konstrukce Letov Š do Asie.

Nebude chybět balónové létání, účast Františka Běhounka při expedici na severní pól, skvělé úspěchy československých akrobatů na mezinárodním poli nebo účast Čechoslováků ve vesmírném programu. A protože se „Československo“ zapsalo do světa letectví jako ultralightová velmoc, věnujeme i ultralightům nezanedbatelnou pozornost.

Soutěžní otázka

Uveďte jména pilotů, kteří v roce 2008 uskutečnili svůj let nad severním pólem – k 90. výročí založení Československa.

  • Petr Bold a Richard Santus

Správně odpověděl a výhercem se stal: Marek Šimák. Všichni soutěžící, kteří odpověděli správně, pokračují v soutěži.

Spustit audio