Československé letectví v kostce (1/16)
Vzduch je naše moře. Úvodní průřezový díl dokudramatického seriálu se soutěží o nebeské ceny.
„Vzduch je naše moře.“ Rčení, které vzniklo krátce po vzniku Československé republiky a patrně v důsledku toho, že po rozpadu Rakouska-Uherska ztratil český a slovenský národ přímý přístup k moři. Zánikem této důležité komunikační cesty vznikla myšlenka, že by ji mohla nahradit vzdušná doprava. I když bylo letectví teprve v počátcích.
Letem světem
V úvodním dílu vás čeká pověst o Vítu Fučíku, zvaném Kudlička, který si po vzoru ptáků sestavil proutěná křídla s měchy plněnými bahenním plynem. Stanete se svědky prvních leteckých pokusů inženýra Jana Kašpara, leteckých bitev první i druhé světové války nebo mise letounu domácí konstrukce Letov Š do Asie.
Nebude chybět balónové létání, účast Františka Běhounka při expedici na severní pól, skvělé úspěchy československých akrobatů na mezinárodním poli nebo účast Čechoslováků ve vesmírném programu. A protože se „Československo“ zapsalo do světa letectví jako ultralightová velmoc, věnujeme i ultralightům nezanedbatelnou pozornost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.