Bitva na Bílé hoře. Proč si tuto krátkou šarvátku stále připomínáme?
Bitva na Bílé hoře 8. listopadu 1620 byla jen krátkou epizodou v průběhu stavovského povstání. Proč si tedy toto výročí stále připomínáme, a proč je její odkaz pro nás tak důležitý? Způsobila bitva na Bílé hoře národní tragédii, úpadek české státnosti a tři sta let doby temna, nebo naopak rozvoj barokní kultury, univerzitní vzdělanosti a fungující stát? Co z toho přinesla českým zemím? A jak to, že průběh i odkaz této krátké šarvátky stále ozděluje českou společnost?
Související
-
KVÍZ: Co všechno si ze školy pamatujete o bitvě na Bílé hoře? Otestujte se
Připomínáme si 400 let od bitvy, která na několik staletí poznamenala naše dějiny. U příležitosti rekonstrukce bitvy, kterou bude Dvojka živě přenášet, se můžete otestovat.
-
418. schůzka: Na Bílé hoře
V bitvě na Bílé hoře nechyběli vojáci snad žádné evropské národnosti. V duchu doby byly armády otevřeny všem, kdo projevili ochotu bojovat v jejich řadách.
-
417. schůzka: Černý den na Bílé hoře
Už velmi brzy po zahájení války začalo se v českém táboře pošeptmu hovořit o zradě. Fáma se šířila a naleptávala i tak dost slabou bojovou morálku českých stavů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.