Biskup Malý: Mladí lidé touží po životním zakotvení. Musíme s nimi vést citlivé rozhovory a vyhnout se moralizování
V dnešním díle pořadu Jak to vidí… se spolu s biskupem Václavem Malým zaměříme na přístup mladých lidí k víře a na nutný mezigenerační dialog. Připomeneme si také život jednoho ze zakladatelů české provincie salesiánů – kardinála Štěpána Trochty.
Čtěte také
Ve Francii se během Velikonoc zvýšil zájem o křty. Jen na Bílou sobotu bylo v zemi pokřtěno 7000 dospělých ve věku 20 až 35 let a 5000 dospívajících. „Byl jsem velmi překvapen, protože jak známo, Francie není religiózní zemí, tam křesťané tvoří menšinu v rámci počtu obyvatel,“ říká biskup.
Co může stát za nečekaným nárůstem? „Myslím si, že to souvisí s určitou nejistotou části mladých lidí, protože svět se stává nepřehlednějším. Na jedné straně se můžete okamžitě dozvědět, co se děje na druhé polokouli, ale další věc je třídit informace, ujasnit si názory, které opravdu stojí za to, aby jim člověk dal důvěru, nebo které jsou jenom nějakým výkřikem.“
Jak k mladým přistupovat?
„Část mladých lidí cítí potřebu jistého životního zakotvení, jisté směrnice, aby věděli, jak kráčet a kam kráčet,“ myslí si Malý a dodává, že právě biblická tradice je jednou z možností zakotvení.
Je podstatné, abychom naslouchali. Vyžaduje to trpělivost a velikou toleranci
„Je důležité, abychom my dospělí byli citliví k otázkám mladých lidí, abychom je okamžitě někam nezařazovali, a hlavně abychom se vyhnuli moralizování nebo ideologičnosti a vedli s nimi rozhovory. I když budou třeba klást otázky nepříjemné, naivní nebo rozporuplné,“ zdůrazňuje biskup.
„Je podstatné, abychom naslouchali. Vyžaduje to trpělivost, velikou toleranci, abychom se hned nezalekli, když na naše odpovědi nebude hned souhlas, abychom rozlišovali, že mezi mladými lidmi jsou ti, kteří opravdu něco hledají.“
Trnitá cesta polozapomenutého Štěpána Trochty
Připomínáme si 50 let od úmrtí kardinála Štěpána Trochty, jednoho ze zakladatelů české provincie salesiánů. „Byl to úžasný člověk. Dnes je bohužel polozapomenutý,“ vzpomíná Václav Malý, který se s kardinálem osobně znal. „Je důležité si tuto osobnost připomenout, protože jeho životní cesta byla tehdy opravdu dosti trnitá.“
V meziválečném období založil domy salesiánů v Ostravě, v Pardubicích, Praze-Kobylisích, které dodnes fungují a rozvíjí svoji činnost s mladými lidmi.
Čtěte také
„Za druhé světové války pomáhal v odboji a samozřejmě dával najevo nesouhlas s německou okupací. Proto byl zatčen a až do konce války byl v koncentračních táborech. Zázrakem přežil,“ popisuje život kardinála Václav Malý.
Během komunistické vlády se snažil hájit svobodný prostor pro církev. „Šel až na hranici možného, zůstal věrný církvi, ale jeho ochota neslavila úspěch. V roce 1950 byl zatčen a odsouzen k 20 letům vězení.“
Když byl v roce 1960 propuštěný, vyšel z vězení s podlomeným zdravím. „Tehdejší papež Pavel ho vyzdvihl jako vzor věrnosti a vzor statečnosti. Jeho heslem byla práce, oběť a láska.“
Biskup Václav Malý vzpomínání uzavírá odkazem Štěpána Trochty: „Nerezignovat, být přesvědčen, že to, co činím pro dobro těch druhých, má smysl. I když to nepřináší hned viditelné plody.“
Související
-
Hovoří dnešní církev k lidu srozumitelným jazykem? Odpovídá katolický kněz Martin Holík
Kterých znalostí využije víc – ze studia teologie nebo z let strávených na elektrotechnické fakultě? Na čem stojí jeho víra? Jak si v Česku vedou křesťanská média?
-
Biskup Malý: Visegrádská skupina už jen přežívá. Na stejné tónině už nehrají ani Polsko s Českem
Premiéři Visegrádské skupiny se v úterý po více než dvouleté přestávce potkali v Praze. Jednání popsali jako nelehké a debatu jako těžkou. Žije ještě Visegrád?
-
Může být církev pro mladé lidi sexy? Odpoví katolický kněz Vojtěch Eliáš
Jaký je papež František zblízka? Může být církev pro mladé lidi sexy? A proč je důležité umět odpouštět? Moderuje Joachim Dvořák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.