Bermudy

5. únor 2014

Souostroví, které najdeme u západního okraje Sargasového moře, nese jméno španělského mořeplavce Juana Bermúdeze.

Tvoří je sto jedenaosmdesát ostrovů a ostrůvků, pozůstatků dávno vyhaslých sopek. Pod hladinou je obydlují po miliony let korálové kolonie.

Juan Bermúdez se narodil kolem 1480 ve Španělsku. Byl ještě malý kluk, dvanáctiletý zelenáč, když se přidal k první výpravě Kryštofa Kolumba do Nového světa. Ta vyplula 3. srpna 1492 z rodného města Juana Bermúdeze, z Palos de la Frontera. Juan plul na palubě karavely Pinta. Na Santa Marii se plavil jeho bratr Diego.

Kolem roku 1505, na jedné z Bermúdezových dalších cest do Nového světa, ho bouře odklonila severně od plánované cesty, kde objevil neznámé ostrovy. Námořníci ale u nich odmítali zakotvit. Nelíbil se jim obtížný přístup na skalnaté pobřeží a taky velký křik, který vydávaly obrovské ptačí kolonie. Nazvali je ostrovy Démonů, ale my je ale známe jako Bermudy.

Záhady bermudského trojúhelníku

Možná ti námořníci ale tenkrát nebyli s těmi démony tak úplně vedle. Dnes se totiž oblasti ve středním Atlantiku mezi Floridou, Portorikem a Bermudským souostrovím říká Ďábelské moře, Předpeklí zatracenců, Hřbitov Atlantidy, Moře voodoo či bermudský trojúhelník.

A je to jedno z nejzáhadnějších míst na světě. Neobvyklými úkazy, ke kterým v oblasti bermudského trojúhelníku údajně dochází, se už léta letoucí zabývají seriózní vědci i záhadologové.

Čtěte také

Říká se, že v tomto místě mizí beze stopy lodě i letadla, přestává fungovat kompas, na obloze i pod mořskou hladinou se objevují tajemná světla. Nejšílenější teorie mluví o zbytcích technologie ztracené Atlantidy, o mimozemšťanech, černých dírách a vstupu do jiné dimenze.

Zajímavé je, že o nepříjemnostech s počasím a při plavbě touto oblasti se zmiňoval v lodním deníku už Kryštof Kolumbus.

Víme, že se Bermúdez na ostrovy ještě několikrát vrátil, ale kam ho osud zavál pak, zůstává obestřeno tajemstvím stejně jako bermudský trojúhelník. Španělský mořeplavec zemřel patrně v úctyhodném věku devadesáti let neznámo kde.

Bermudské ostrovy (ilustr. foto)

O Bermudách psal i William Shakespeare

V Shakespearově hře Bouře líčí vzdušný duch Ariel, služebník kouzelníka Prospera, jak rozpoutal bouři a nechal v ní ztroskotat loď:

„Králův koráb klidně kotví / v hluboké zátoce, kde jsi mi jednou / přikázal přinést o půlnoci rosu / až z rozbouřených Bermud. Námořníky / jsem poskládal pak pěkně v podpalubí, / kde přemoženi únavou i kouzlem / spí jako zabití.“

Velkého alžbětince inspirovala jedna dobová aktualita. V roce 1609 totiž při kolonizaci Ameriky v blízkosti Bermud ztroskotala anglická loď Sea Adventure.

A bermudy jako součást šatníku? Zajisté velmi slušivé

Oblíbené kraťasy s délkou ke kolenům. A k nim košile, kravata, svetr a hlavně polobotky či pantofle a v nich dlouhé tmavě modré podkolenky. To jsou pravé bermudy. Sice nebyly vytvořeny na Bermudách, jak by se dalo usuzovat, ale staly se tam velmi – no řekněme trendy.

Nikde jinde na světě nejsou krátké kalhoty součástí formálního obleku. Proč? Bermudy – teď mluvíme o skupině ostrovů, ne o kalhotách – patřily k britskému zámořskému území. Vojákům královského námořnictva Royal Navy bylo ale v koloniích hrozné vedro, a tak si začali zkracovat nohavice. Důstojníci jim to tolerovali, pak se k nim sami přidali a bermudy byly na světě.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio