Andor Šándor: Tálibán nejsme ochotní ani schopní porazit. Je dobře, že odcházíme z Afghánistánu
Po 20 letech opustí američtí vojáci i jejich spojenci Afghánistán. USA nebyly ve válce nikdy déle. „I nám tam zahynulo 14 vojáků a musíme si říct, jaký byl výsledek,“ upozorňuje bezpečnostní poradce.
Po 20 letech odejdou z Afghánistánu američtí vojáci i jejich spojenci. Jak to vnímat? „Je to konečně pochopení toho, že nejsme ochotní a schopní Tálibán porazit,“ říká rezolutně bezpečnostní poradce Andor Šándor v pořadu Jak to vidí...
„Jestliže v roce 2014 měly v Afghánistánu jenom Spojené státy 100 000 vojáků a nebyli jsme schopní Tálibán porazit, tak ho neporazíme ani při těch pár tisících,“ myslí si host Zity Senkové na Dvojce.
Čtěte také
Nebojovalo se za Prahu
„Měli bychom si říct, co je současný Tálibán. Současný Tálibán není Mulla Umar a banda okolo něj, které se spřáhla s bin Ládinem. Tohle jsou už jiní lidé. Už víc vnímají, že než pořád někde pobíhat po horách a střílet a loupit, je dobré si i ty peníze užívat.“
„Tálibán nemá žádné extrateritoriální požadavky. Řeči, že u Kábulu se bojuje za Prahu, jsou nesmysl. Tálibán nikdy nezaútočil mimo území Afghánistánu. Lidé, kteří tvrdí opak, by tam měli poslat své syny a dcery, aby si konečně začali klást otázku, proč tam ti naši vojáci umírají. Nám tam zahynulo 14 vojáků.“
Afghánistán byl rozdělený vždycky
„V Afghánistánu se řada věcí změnila. I společnost je o dost jiná. Ale Tálibán nikdy nebude kontrolovat celý Afghánistán, jako ho nekontroloval nikdy. Je docela protimluv mluvit tam o nějaké centrální vládě. Afghánskému prezidentovi se říká starosta Kábulu. Jeho pravomoc nikam dál moc nesahá.“
Čtěte také
„Oni se nakonec budou muset domluvit,“ je přesvědčený Šándor. „Ale já si myslím, že pokračovat v Afghánistánu by byli jenom další vyhozené peníze, další mrtví vojáci s naprosto nejasným výsledkem. Dvacet let. Nikdy nebyly Spojené státy déle v žádné válce.“
A co dál?
„Myslím, že je dobré Afghánistán dál sledovat, vést jednání s Tálibánem, podporovat vládu v Kábulu, aby se nějakým způsobem domluvili na rozpalcelování země tak, jak to měli vždycky. Aby ten systém nebyl příliš brutální. Ale řekněme si na rovinu: Kolik z toho budeme schopní ovlivnit?“
Další témata rozhovoru: hackerské útoky; vražda úřednice Jiřím D.; stažení amerických jednotek z Afghánistánu; smrt Donalda Rumsfelda.
Související
-
Břetislav Tureček: USA jsou v Afghánistánu i po osmnácti letech tam, kde začaly
Američané bojují v Afghánistánu už skoro dvě desetiletí. V zemi zmizely miliardy dolarů i tisíce lidských životů, a to zcela marně, myslí si Břetislav Tureček.
-
Lenka Klicperová: Teroristé v Afghánistánu na nikoho neberou...
Útoky Tálibánu považuje za zbabělé. Po dalších sebevražedných útocích se o tom přesvědčila i česká armáda. Kolik Tálibán stojí jeden lidský život v Afgánistánu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka