Lenka Klicperová: Teroristé v Afghánistánu na nikoho neberou ohledy

9. červenec 2014

Útoky Tálibánu považuje za zbabělé. Po dalších sebevražedných útocích se o tom přesvědčila i česká armáda. Kolik Tálibán stojí jeden lidský život v Afgánistánu?

Šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová jezdí na východ již několik let. Může tedy potvrdit, že se situace v Afghánistánu zhoršuje již několik let. Zhruba od roku 2008.

„Já to vidím na vlastní oči za ty čtyři roky, co tam jezdím. Bezpečnost se zhoršuje, navíc útoky Tálibánu jsou velmi zbabělé,“ říká o situaci.

Při teroristických útocích se nedá sázet, že by teroristé brali ohledy na místní obyvatelstvo, ženy nebo děti. „Zažila jsem to na vlastní kůži loni, kdy jsme velkému sebevražednému útoku v Kábulu utekli asi o 10 minut,“ vzpomíná.

Sebevražedným atentátníkem za 500 dolarů

Vztahy českých vojáků s místními lidmi jsou na velmi dobré úrovni. Problém je, že někteří Afghánci jsou naopak tlačeni do spolupráce s Tálibánem. „Funguje to jednoduše. V Afghánistánu je velká chudoba a negramotnost. Toho teroristé využívají,“ říká Klicperová.

„Stačí přijít k chudému člověku, dát mu 500 dolarů, kterými zajistí rodinu, a on se obětuje a stane mučedníkem,“ popisuje postup novinářka.

Čtěte také

Afghánská armáda vs. Tálibán

Za poslední roky si Klicperová všimla například posunu afghánské armády dopředu. „Mají vybudované speciální síly na dobré úrovni. A především si budují národní hrdost bojovat za Afghánistán proti Tálibánu,“ říká.

Mezinárodní koaliční vojska ze země již brzy odejdou. Zodpovědnost tak zůstane na domácí armádě. „Doufejme, že se toho naučili co nejvíc. Snad udrží pořádek,“ doufá cestovatelka.

Prezidentské volby

V následujících dnech budou důležité oficiální výsledky prezidentských voleb. Země je teď rozdělena na dvě poloviny. Každá stojí za svým kandidátem. Budoucnost je tak stále nejistá.

Co Lenku Klicperovou stále nutí jezdit do Afghánistánu? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: zis , jra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.