Břetislav Tureček: USA jsou v Afghánistánu i po osmnácti letech tam, kde začaly
Američané bojují v Afghánistánu už skoro dvě desetiletí a navzdory slibům politiků stále neúspěšně. V zemi zmizely miliardy dolarů i tisíce lidských životů, a to zcela marně, myslí si Břetislav Tureček.
Jako lhali američtí politici o válce ve Vietnamu, lžou i o Afghánistánu, píše deník The Washington Post. Dostal se totiž k tajným vládním dokumentům. Podle nich už USA na válku daly asi bilion dolarů.
Přesto jsou jejich výsledky naprosto tristní, konstatuje Břetislav Tureček. Máslo na hlavě ale nemají jen američtí politici. O slibném vývoji konfliktu ujišťují už od jeho začátku v roce 2001 také někteří čeští politici.
Bezedný Afghánistán
USA do války vstupovaly s idealistickým cílem nahradit hnutí Táliban, podporující teroristy, svobodnějším režimem podle představ Západu. To je ale stále na míle daleko.
„V zemi je ještě vyšší produkce opia než za Tálibanu. Doteď nejsou sečtené výsledky ze zářijových prezidentských voleb. Bují ohromná korupce a mizí miliardy dolarů,“ popisuje Tureček v pořadu Jak to vidí.
„Velká část z těchto peněz měla být investována přímo do Afghánistánu. Sice se tam mnohé zlepšilo, ale bilion dolarů tam těžko najdete.“ Co se za osmnáct let trvání konfliktu v Afghánistánu podařilo?
Znovu na začátku
Podle blízkovýchodního analytika je pokrok jednoznačně vidět v oblasti rozvoje infrastruktury. I přesto zůstává Afghánistán stále jednou z nejchudších a nejzaostalejších zemí světa. Trvá i politická nestabilita
Zhruba polovinu země nemá vláda vůbec pod svojí kontrolou. A oblasti ovládané povstalci jsou nebezpečné i pro vojenské jednotky Západu. „Po bezmála dvaceti letech jsme tam, kde jsme byli na začátku,“ shrnuje Tureček.
„Američané od loňského léta vyjednávají s Tálibánem v Kataru. Pokud dopadnou dobře, bude výsledkem těchto rozhovorů stažení Američanů a podíl Tálibánu na moci.“
Další témata rozhovoru: třetí parlamentní volby v Izraeli v řadě; skutečné město Betlém; postavení křesťanů na Blízkém východě.
Související
-
Břetislav Tureček: Za Afghánistán jsme odpovědní. Nemůžeme jen tak říct, že už se nám to nehodí
V Afghánistánu letos zemřeli už čtyři čeští vojáci. Proč se v Afghánistánu zhoršují bezpečnostní podmínky? A neměli by se spojenecké síly ze země stáhnout?
-
Lenka Klicperová: Talibán ovládá drtivou většinu Afghánistánu. Vládě dávám pár měsíců
V Afghánistánu začalo nejhorší násilí za několik posledních let. Proč se naděje afghánské a americké vlády uzavřít dohodu s Talibánem vzdalují?
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 18. prosinec 2019
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka