Andor Šándor: Evropa nemá ve věci migrace společnou obranu ani politiku. Černý Petr zůstane Řecku

5. březen 2020

Na řecko-turecké hranici roste napětí. Tisíce uprchlíků se snaží dostat do EU poté, co jim Ankara přestala v cestě bránit. Nikdo netuší, kolik je mezi nimi radikálů.

Na jihovýchodě Turecko kontroluje široký pás území v Sýrii. Podílí se na bojích v syrské provincii Idlib, odkud do Turecka utíkají další Syřané. „Do Idlibu se postupně stáhli ti nejradikálnější islamisté,“ upozorňuje Andor Šándor. Nikdo netuší, kolik z nich by se mohlo vydat do Evropy v nové uprchlické vlně.

Někteří přišli pešky, jiní přijeli taxíkem a podle některých zdrojů turecké úřady dokonce zaplatily autobusy, která do pohraničního města Edirne běžence odvezly

Lidé, kteří utíkají z bojem zasažených území do bezpečí, se pravděpodobně po skončení konfliktu vrátí zpátky. Ale lidé, kteří se koncentrují na řecko-turecké hranici, se snaží dostat dál do Evropy „za lepším“, myslí si bezpečnostní analytik.

Podle TV záběrů jsou mezi nimi Syřané i Afghánci a Íránci. „Máme tu řadu rozbitých zemí. Na některých nepěkných stavech jsme se vojensky podíleli i my. Tedy Západ.“ 

Kam s nimi?

V naději, že se dostanou do Evropy, se u turecko-řeckých hranic tlačí na 15 tisíc lidí

Bez ohledu na to, jaké úmysly má prezident Erdogan, by se podle Šándora měla Evropská unie soustředit na „obrovskou jižní hranici, kterou neumíme chránit. Nemáme na to síly ani prostředky a nejsme se schopní dohodnout.“

„Opakovat známé ‚Syřané, vítejte!‘ Angely Merkelové z roku 2015 už asi není možné. Nemáme ani obranu, ani společnou politiku. Černý Petr tak zůstane Řecku, které se nijak nepodílelo na rozbití Sýrie ani konfliktu v Iráku nebo na lybijské krizi.“

Evropská unie by měla využít síly NATO

Podle Šándora právě na tom, jak si poradit s tlakem migrantů, se bude štěpit EU. „Nechápu, proč Evropská unie nevyjednává se Severoatlantickou aliancí o tom, aby se využily vojenské kapacity NATO na ochranu jižního pobřeží.“

„Abychom si Evropu uchránili a mohli mít právo vzít si lidi, kteří se k nám hodí. Mohou tu být integrováni a neohrozí naši bezpečnost,“ uvažuje generál v záloze

Další témata rozhovoru: panika kolem koronaviru; únik dat ze Správy Pražského hradu.

autoři: Věra Štechrová , Andor Šándor , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.