Andor Šándor: Evropa nemá ve věci migrace společnou obranu ani politiku. Černý Petr zůstane Řecku
Na řecko-turecké hranici roste napětí. Tisíce uprchlíků se snaží dostat do EU poté, co jim Ankara přestala v cestě bránit. Nikdo netuší, kolik je mezi nimi radikálů.
Na jihovýchodě Turecko kontroluje široký pás území v Sýrii. Podílí se na bojích v syrské provincii Idlib, odkud do Turecka utíkají další Syřané. „Do Idlibu se postupně stáhli ti nejradikálnější islamisté,“ upozorňuje Andor Šándor. Nikdo netuší, kolik z nich by se mohlo vydat do Evropy v nové uprchlické vlně.
Lidé, kteří utíkají z bojem zasažených území do bezpečí, se pravděpodobně po skončení konfliktu vrátí zpátky. Ale lidé, kteří se koncentrují na řecko-turecké hranici, se snaží dostat dál do Evropy „za lepším“, myslí si bezpečnostní analytik.
Podle TV záběrů jsou mezi nimi Syřané i Afghánci a Íránci. „Máme tu řadu rozbitých zemí. Na některých nepěkných stavech jsme se vojensky podíleli i my. Tedy Západ.“
Kam s nimi?
Bez ohledu na to, jaké úmysly má prezident Erdogan, by se podle Šándora měla Evropská unie soustředit na „obrovskou jižní hranici, kterou neumíme chránit. Nemáme na to síly ani prostředky a nejsme se schopní dohodnout.“
„Opakovat známé ‚Syřané, vítejte!‘ Angely Merkelové z roku 2015 už asi není možné. Nemáme ani obranu, ani společnou politiku. Černý Petr tak zůstane Řecku, které se nijak nepodílelo na rozbití Sýrie ani konfliktu v Iráku nebo na lybijské krizi.“
Evropská unie by měla využít síly NATO
Podle Šándora právě na tom, jak si poradit s tlakem migrantů, se bude štěpit EU. „Nechápu, proč Evropská unie nevyjednává se Severoatlantickou aliancí o tom, aby se využily vojenské kapacity NATO na ochranu jižního pobřeží.“
„Abychom si Evropu uchránili a mohli mít právo vzít si lidi, kteří se k nám hodí. Mohou tu být integrováni a neohrozí naši bezpečnost,“ uvažuje generál v záloze
Další témata rozhovoru: panika kolem koronaviru; únik dat ze Správy Pražského hradu.
Související
-
Andor Šándor: Prvotní důvody vzniku NATO už neplatí. Evropa ke spojenectví přistupuje pokrytecky
Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je NATO ve stavu mozkové smrti. „Nepřál bych si to, ale má to svoji logiku,“ myslí si bezpečnostní analytik Andor Šándor.
-
Lenka Klicperová: Turecko nejedná jako náš spojenec. Ale jako potenciální nepřítel
Situace v Sýrii stále není stabilizovaná. Ozbrojené srážky jsou tam stále na denním pořádku a v zemi po turecké ofenzivě zavládl chaos, konstatuje válečná reportérka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka