Analytik Ludvík: Pohádka o velmocenském Rusku dostává trhliny. Ukázala to i moskevská přehlídka 9. května
Výročí vítězství nad fašistickým Německem ve 2. světové válce si 9. května připomnělo i Rusko. Tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě však byla o poznání střídmější, než tomu bylo kdysi. Jak se na kremelské pojetí oslav dívat v souvislosti s válkou na Ukrajině? Kam se válečný konflikt za dobu trvání posunul? A jakou roli v něm může sehrát Peking? Zita Senková si povídala s analytikem Janem Ludvíkem.
„Ve srovnání s předchozími lety byly oslavy minimalističtější, což lze částečně nepochybně přičíst tomu, že ruská armáda má plné ruce práce s válkou na Ukrajině. Zároveň to ale není tak, že by Moskva vlastnila pouhý jeden tank, který na přehlídce ukázala,“ říká na úvod analytik Jan Ludvík.
Čtěte také
Na menších regionálních přehlídkách byla moderní ruská technika ukázána, a i v Moskvě na přehlídce byly představeny strategické jaderné síly. „Tím Rusko samozřejmě vysílá signál jak na Západ, tak i domů do Ruska, že je stále jadernou velmocí a že mu jde o ochranu svých obyvatel.“
Logicky se tím Kreml letos snažil zakrýt to, jak moc je ruská armáda válkou na Ukrajině vyčerpaná a jaké utrpěla ztráty. Podle Ludvíka ale bylo záměrem i to, ukázat vůči své armádě určitou pokoru a ospravedlnit její nepřítomnost na přehlídce. „Při loňských pompézních oslavách totiž byla přítomnost armády kritizována. Letos to bylo ve stylu: Bojujeme, chráníme vás, a proto tu nejsme.“
Ponížená Moskva?
Zrušena byla i letecká část vojenské přehlídky na Rudém náměstí. Jestli to však mělo souvislost s útoky dronů na Kreml, je těžké odhadnout. „Opravdu si to neumím vysvětlit. Letadla tam přiletět mohla. Rusko jich má pořád ještě dost. Zároveň je možné uzavřít vzdušný prostor pro drony a nechat tam přeletět vlastní letadla. O tom, proč se takto Kreml rozhodl, je tedy možné pouze spekulovat.“
Spekulovat lze ostatně i tom, kdo stojí za útoky drony. Rusko obviňuje Ukrajinu. Možné je ale i to, že šlo o útok pod vlastní vlajkou, aby se zvýšila motivace Rusů bojovat. „Schopnost ukrajinských dronů proniknout moskevskou protivzdušnou obranou bych nevylučoval. Ukrajinská vojenská zpravodajská služba je z hlediska útoků na území Ruské federace velice vynalézavá. Nemyslím si ale, že cílem útoku bylo zabít Vladimira Putina. Pokud útok spáchali Ukrajinci, cílem bylo spíše ponížit Moskvu.“
Podle Ludvíka nelze vyloučit ani to, že za útokem stojí nějaká třetí skupina. „Ať už ruská opoziční nebo zahraničí, opět s cílem ponížit Kreml tím, že není schopen se ubránit.“
Posun Putinovy rétoriky
Z projevů, které zazněly u příležitosti oslav konce 2. světové války, je patrný také velký posun v rétorice Ruska.
Čtěte také
„Vladimir Putin čím dál častěji říká, že jde o obrannou válku proti agresi Západu. Obhajuje se nejen před odpovědností, že rozpoutal válku na Ukrajině, ale obhajuje i výkon ruské armády. Vyprávět totiž ruskému publiku, že slavná ruská armáda není schopna udolat ukrajinskou armádu, je totiž naprosto v rozporu s příběhem o Rusku jako velmoci.“
Naopak příběh o tom, že Západ napíná všechny síly a vyzbrojuje ukrajinské žoldnéře, zní v ruských uších mnohem přesvědčivěji. „Pohádka o tom, že Rusko samo bojuje proti celému velkému zkaženému Západu, který sice fyzicky prostřednictvím svých občanů do války nezasahuje, ale vyzbrojuje Ukrajinu, je naprosto kompatibilní s tím, že Ukrajina podle Vladimira Putina není stát a že jedná jako loutka Západu. Díky tomu může Vladimir Putin Rusům vysvětlit, proč se ji vlastně nedaří porazit,“ uzavírá Jan Ludvík.
Související
-
Rozdrcené Rusko? To si nikdo neumí představit. Pravděpodobné je zamrznutí konfliktu
Před rokem napadlo Rusko Ukrajinu. Jak daleko je mír? Jaká je podpora Ukrajiny ve světě? A co víme o dění za kremelskými zdmi? Poslechněte si speciál k válce na Ukrajině.
-
Michal Smetana: Příměřím násilí nekončí. Je to jenom intermezzo, z kterého by těžilo hlavně Rusko
Západ včera deklaroval, že bude i nadále podporovat Ukrajinu. Oproti tomu signatáři české iniciativy Mír a spravedlnost vyzývají k příměří. Proč je jejich myšlenka sporná?
-
Lenka Víchová: Ukrajina přežije. Konec válčení to ale nebude
Obavy před další ruskou ofenzivou, která by oddálila konec války, se stupňují. Kde berou Ukrajinci sílu a vůli bojovat? A kdo je pro ně vzorem morálky a statečnosti?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.