Analytička Klímová: Banky sníží úroky na spořících účtech. Další zásadní snižování úrokových sazeb už ale neočekávám
Ekonomická analytička Jana Klímová v pořadu Jak to vidí… okomentuje zpomalení měnové politiky a zamyslí se také nad zvláštní a nepřehlednou situací okolo podniku Liberty Ostrava. Zmíní také dosavadní hospodaření státu nebo korejskou výhru v tendru na dva jaderné bloky pro elektrárnu Dukovany.
Základní úroková sazba se opět snížila, nově je na 4,5 %, tedy o čtvrt procentního bodu níže než předchozí hodnota. Momentálně je nejníž od února 2022. Bankovní rada ČNB ve stejném rozsahu snížila i lombardní a diskontní úrokovou sazbu.
Čtěte také
„Odpovídá to očekávání finančního trhu,“ komentuje události analytička. „Očekávalo se, že zpomalování poklesu sazeb nastane, protože letos už ČNB snížila úrokovou sazbu čtyřikrát, dokonce o půl procentního bodu. Tentokrát to tedy bylo pouze o čtvrt a je jasné, že k žádnému dalšímu velkému snižování už nebude docházet. Pokles bude pokračovat, ale asi už to nebudou velké skoky.“
Význam pro domácnosti
Od sazeb centrální banky se odvíjí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Otázkou je, co tyto změny přináší domácnostem, ale i podnikům a trhu.
„Domácnostem to přinese především snížení úroků na termínovaných a spořicích účtech. Na to bychom si měli dát pozor,“ upozorňuje analytička.
„Je nutné si účty sledovat, podívat se, jaké sazby banky udávají. Opravdu se očekává, že se budou úroky dále snižovat a je potom otázka, jestli se lidem u větších částek nevyplatí podívat se po nějakých výhodnějších investicích.“
Jak vláda řídí finance?
„Momentálně máme schodek skoro 200 miliard. Dostalo se nám ujištění od ministra financí, že naplánovaný schodek 252 miliard pro letošní rok bude dodržený. To je určitě možné, protože velká část příjmů se kumuluje v druhém pololetí,“ vysvětluje Klímová.
Čtěte také
Výsledek hospodaření je momentálně za sedm měsíců roku 2024 nejlepší od začátku pandemie. Zároveň je ale pátý nejhlubší od vzniku České republiky.
„Tyto rekordy se bohužel objevují v posledních letech pořád. Schodky nabraly během covidu opravdu obrovských rozměrů, byly přes 300 a 400 miliard. Takže letošní výsledky považujeme za úspěch,“ přemýšlí analytička.
„Myslím si ale, že i sama vláda chtěla být ambicióznější a schodek snížit více. Výdaje státu jsou z více než 80 % dané zákony, jako jsou třeba výdaje na důchody, na sociální dávky, na obranu. A nějaké významné kroky ke zvýšení příjmů státu už je v této době těžké udělat. Obzvlášť, když za rok začne kampaň na příští sněmovní volby.“
Zamotaná Liberty Ostrava
Situace kolem české hutnické společnosti Liberty Ostrava a.s. se stává stále více nepřehlednou. Zadlužená huť uzavřela smlouvy s polskou firmou Donquixote pro provoz rourovny a válcovny. Nejasnosti jsou také ohledně vlastnictví firmy. Papírově by ji měl vlastnit Kazach Serik Akhmetov.
Čtěte také
„Spíš se neví, kdo za ním stojí. Firma sama o sobě nezveřejňuje žádné informace finančního rázu. Je prostě jen registrovaná na tohoto muže. Vedení Liberty tvrdí, že za firmou stojí významný ocelářský koncern Qarmet z Kazachstánu,“ vysvětluje analytička Klímová. To ale ověřoval insolvenční správce Liberty a vedení Qarmetu mu řeklo, že za firmou nestojí.
S obchodním ředitelem polského Donquixote Romanem Akhmetovem podle analytičky mluvili polští novináři z časopisu Puls Biznesa. „Řekl jim také, že za touto firmou stojí velká kazašská firma, ale odmítl říct její jméno. Protože si prý není jistý, že obchody s Liberty nakonec budou finančně výhodné. A že si v takovém případě koncern nepřeje být nějak poškozen. Což je opravdu zvláštní situace,“ říká Klímová s tím, že smlouvy Liberty s Donquixote jsou podepsané a očekává se, že začne výroba.
Související
-
Analytička: Onsemi přispěje k soběstačnosti ve výrobě čipů. Šetřit na podpoře by bylo krátkozraké
Americká firma Onsemi si vybrala Českou republiku pro stavbu nového závodu v Rožnově pod Radhoštěm na výrobu čipů do elektromobilů. Proč si vybrala právě Česko?
-
Analytička: Česko může dostavět Dukovany ze státních peněz, řekl Brusel. Klíčový bude vítěz tendru
Česká republika získala povolení od Evropské komise pro veřejnou finanční podporu k výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Proč jsme potřebovali ano z Bruselu?
-
Analytička Klímová: Česká ekonomika se nemůže zvednout, protože klesla spotřeba domácností
Zabržděné útraty, pokles reálných mezd. To jsou podle ekonomické analytičky Jany Klímové hlavní důvody ekonomické stagnace. Moderuje Zita Senková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.