Analytička Klímová: Onsemi přispěje k soběstačnosti Evropy ve výrobě čipů. Šetřit na její podpoře by bylo krátkozraké

21. červen 2024

Americká firma Onsemi si vybrala Českou republiku pro stavbu nového závodu v Rožnově pod Radhoštěm na výrobu čipů do elektromobilů. Rozhodovala se mezi Spojenými státy a Jižní Koreou, kde má své další závody. Proč si vybrala právě Česko? Jaký dopad to bude mít pro evropský průmysl? Analytička Jana Klímová ještě přiblíží, jak se vyvíjí situace v Liberty Ostrava, a vysvětlí, jakou agendu by měli mít na starost čeští zástupci a zástupkyně v nové Evropské komisi.

Velkou roli při výběru místa hrálo podle Jany Klímové, autorky podcastu Peníze a vliv, nepochybně to, že firma Onsemi už v Rožnově pod Radhoštěm svůj výrobní závod má, bývalou Teslu Rožnov, kde se rovněž vyráběly polovodiče.

Čtěte také

„Roli tedy hrála tradice, ale i zákazníci, protože jde o jediný závod, který firma má tady v Evropě. Podstatný byl i místní management, který řídí investici a výrobu, a dvě vývojářská centra na design čipů a dalších produktů, sídlící v Rožnově a v Brně,“ říká v pořadu Jak to vidí… hlavní ekonomická analytička Českého rozhlasu.

Do elektromobilů společnost plánuje investovat dvě miliardy dolarů. Posunem bude, že půjde o celý výrobní proces. „Onsemi by v Rožnově například vyráběla moduly pro elektromobily. Rozsah toho, kam čipy budou směřovat, by se ale měl rozšířit. Nově by to bylo i do energetiky pro různé řídící jednotky nebo pro výrobky využívající umělou inteligenci. Výhoda těchto čipů je, že převádějí energii, čímž dochází k obrovským úsporám.“

Pracovníci z řad Čechů

Vedlejším pozitivním efektem miliardové investice by podle Klímové měl být i zájem dalších firem z high-tech oborů. Vzniknout by ale měla i řada nových pracovních míst. „Plánem firmy je navýšit počet zaměstnanců ve výrobě ze současných 1 700 lidí až na 3 000. Paradoxem je, že v těchto dnech bude pár desítek lidí propuštěno na základě rozhodnutí celosvětové mateřské organizace, kdy klesá poptávka po čipech v automobilovém průmyslu. Označuje se to ovšem jenom za přechodný jev.“

Čtěte také

Nábor nových pracovnic a pracovníků se neuskuteční hned. Podle analytičky firma ještě musí dojednat podporu státu, tzv. investiční pobídky, které musí schválit Evropská komise. „Už teď si ale Onsemi chce začít vychovávat lidi, které bude za pár let potřebovat. Management je v tomto velmi optimistický. Právě díky svým vývojovým centrům, spolupráci s vysokými školami a s dalšími školami v okolí budou schopni většinu pracovních míst pokrýt z českých zdrojů.“

Výši podpory ovšem chce znát opozice, podle níž tu je řada otazníků. „To nepochybně je. Vláda oznámila, že připravuje balíček, o konkrétních parametrech podpory se ale ještě bude jednat. Klíčové je, že u takto velké strategické investice zákon vládě umožňuje dát firmě přímou podporu. Bylo by tedy velmi krátkozraké zrovna na tomto šetřit, protože podle dopadové studie by se to státu mělo vrátit ve velmi krátké době. Příjem do veřejného rozpočtu by navíc v příštích deseti letech měl být ve výši 45 miliard,“ vysvětluje ekonomka.

Soběstačnost ve výrobě čipů?

Jisté je, že nejvýznamnější zahraniční investice v České republice bude hrát významnou roli i pro evropský průmysl a pro evropskou soběstačnost ve výrobě čipů, i když Onsemi rozhodně nepatří k největším hráčům v rámci globálního trhu.

„Přínos k soběstačnosti to ale nepochybně mít bude. Evropská komise schválila v loňském roce akt o čipech v reakci na situaci, které jsme byli svědky v době covidu, kdy čipy přestaly proudit z Asie. Výsledkem toho bylo, že automobilky v Evropě, ale i další podniky, které čipy využívají, musely pozastavit svoji výrobu. Proto se EU rozhodla, že chce zdvojnásobit produkci čipů v Evropě do roku 2030, a že na to vydá prostředky. A právě v rámci aktu o čipech bude o evropskou podporu žádat i Onsemi…,“ uzavírá Jana Klímová.

Spustit audio

Související