Ekonom Hindls: Německou ekonomiku ochromil pesimismus. Němci šetří, automobilům víc a víc vládne Čína
Růst německé ekonomiky se zastavil. Nejdůležitější obchodní partner České republiky se potýká s vysokou mírou inflace, vyššími úrokovými sazbami i se zdrženlivou poptávkou ze zahraničí. Jaký dopad to může mít na vzájemné obchodní vztahy? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě probere úvahy vládních politiků zavést euro a přiblíží žebříček miliardářů podle magazínu Forbes.
„S Německem jsme spojeni pupeční šňůrou. Všechno, co se týká Německa, se týká i nás. Příčiny ekonomických problémů jsou ale v celé Evropě stejné. Může za to vysoká inflace, nejistá geopolitická situace, doznívající COVID i problémy v dodavatelských řetězcích,“ vyjmenovává na úvod ekonom Richard Hindls.
Ruku v ruce s tím jde utlumená spotřeba domácností. Stejně jako jiní Evropané i Němci méně utrácejí a více šetří, což má za následek menší objem zakázek. „Podle Indexu nákupních manažerů, který odráží spíše než čísla určitou náladu ve společnosti, se situace v Německu opravdu zhoršila. Naměřených 39 bodů svědčí o velkém pesimismu.“
Invaze z Číny
Situaci zhoršuje i dovoz čínských aut z čínských automobilek, který se za první čtvrtletí ztrojnásobil a je tak vyšší než dovoz německých aut do Číny. „Když si vezmeme, že německý automobilový průmysl je jakousi výkladní skříní, celkově to k atmosféře nepřispívá. Recesí bych to ale ještě nenazval, i když se o ní mluví už dlouho.“
Problémem jsou hlavně zmíněné domácnosti. Stejně je tomu tak ale i v Česku, ve Francii nebo ve skandinávských zemích. „Lidé se zalekli, prožili toho za poslední dobu hodně, a proto své nákupy odkládají na pozdější dobu, což se samozřejmě musí v ekonomice promítnout.“
Slabá nula?
Přesto se v tuto chvíli nedá říct, zda německé hospodářství skončí letos v minusu. „Může to být nakonec slabá nula. Domácí poptávka totiž nemůže klesat do nekonečna. K tomu, aby se ekonomika oživila, by se ale muselo dostat do oběhu více peněz. Lidé by museli znovu začít nakupovat. To se ale třeba po covidu skutečně stalo,“ připomíná Hindls.
Čtěte také
Problematické je, že německá ekonomika je ze 70 % postavena na službách. Velkou kartou je ale samozřejmě i průmysl, u kterého se teď projevilo to, že spíše čerpá ze starších zásob, než že by měl nové zakázky. „Všichni hráči v ekonomice jsou teď zkrátka velmi opatrní do něčeho se pustit. A to je potřeba zlomit,“ je přesvědčen Hindls.
Výkyv v německé ekonomice se samozřejmě projeví i v tuzemsku. O lineární vztah ale podle ekonoma nepůjde. „Záležet bude také na kurzu koruny, která nyní trochu oslabila, což mění pozici dovozců a vývozců. Situaci ovlivňují i naše problémy s inflací, která je sice nyní 9 %, ale pořád jsme na chvostu Evropy. To všechno se může ve vývoji vzájemných vztahů odrazit. Určitě ale nelze říct, že všechno, co se odehraje v Německu, se přesně odehraje i u nás. Vazba tam však zůstává a my musíme být velmi ostražití.“
Související
-
Ekonom Kovanda: Všichni pracujeme, ale ekonomika neroste! Jak vymazat vrásku na čele ekonomů?
Recese trvá. Důvodem je snížená spotřeba domácností. Ekonomika stagnuje a nevyvíjí se tak, jak se očekávalo. I navzdory tomu, že Češi pracují. Jak situaci řešit?
-
Na hraně recese. Ale oživení už je na dohled
„Pořád jsme na hraně recese,“ bědují někteří analytici. Dozvěděli se totiž, že ekonomika v prvním čtvrtletí nevyrostla o jedno promile, jak statistický úřad dosud tvrdil, ale stagnovala na úplné nule.
-
Ilona Švihlíková: Nakupovat potraviny v Německu není normální. Proč nikdo neřeší marže řetězců?
Ceny potravin vzrostly v Česku za poslední rok několikanásobně. Je ale řešením jezdit nakupovat potraviny do zahraničí? Proč není největším problémem inflace, ale marže?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.