Amadeus. Strhující drama o střetu geniálního talentu s průměrností a o touze umlčet hlas Boží

12. prosinec 2021

Premiéra rozhlasové adaptace slavné hry Petera Shaffera, kde hlavní roli konečně hrají zvuk a hudba. V dalších rolích Martin Finger jako Salieri a Marek Lambora jako Mozart. Inscenaci v překladu Martina Hilského uvádíme u příležitosti 230. výročí Mozartova úmrtí. Pozor, obsahuje vulgarismy!

Osoby a obsazení: Martin Finger (Salieri), Marek Lambora (Mozart), Eliška Zbranková (Mozartova žena Konstance), Kamil Halbich (císař Josef II.) Martin Písařík (1. Venticello), Václav Neužil (2. Venticello), Aleš Procházka (hrabě Rosenberg), Miroslav Táborský (baron Swieten), Hanuš Bor (hrabě Strack), Josef Kaňka (majordomus) a v dalších rolích Aneta Křesinová, Daniela Wojnarová, Eva Regnerová, Anna-Marie Šedivková, Barbora Cypriánová, Jan Duchoslav, Vít Staša a Honza Hájek
Připravila: Marina Feltlová
Napsal: Peter Shaffer
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Martin Hilský
Zvuk: Radek Veselý
Zvuková spolupráce: Stanislav Abrahám
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 5. 12. 2021
Produkce: Jana Knappová a Eva Vovesná

Vídeň, pochmurných listopadových dnů roku 1823. Hudební skladatel Antonio Salieri, který se desítky let těšil slávě a obdivu nejvyšších společenských kruhů monarchie, zůstává na sklonku svého života zapomenutý a opuštěný. Sám se svým temným tajemstvím…

A přitom všechno mělo být jinak. Od mládí měl Salieri jedinou touhu: skládat hudbu ke slávě Boží. A skutečně mohl žít a komponovat kolébán sladkým vědomím přízně Stvořitele. Získal místo u císařského dvora a tvorba mu přinášela peníze i uznání. Dokud se neobjevil Mozart.

Účtování s Bohem

Nafoukané, nezralé děcko, obscénní živočich, který kašle na společenský řád a do centra pozornosti staví jen sebe a svou hudbu. Svou hudbu. Okamžik, kdy ji Salieri poprvé uslyšel, pro něj znamenal nemilosrdné prozření. Nikoli jeho, ale Mozarta si Bůh vyvolil, aby skrze jeho dílo zjevoval svou velikost.

Proč? Proč obdařil geniálním nadáním primitivního, sebestředného mladíka a oddanému Salieriemu nechal nahlédnout vlastní průměrnost? Na tuhle krutou nespravedlnost se rozhodne dvorní skladatel odpovědět bojem. Nikoli s Mozartem, ale se samotným Bohem. Tím, že zničí jeho miláčka, Amadea.

Ale ani Wolfgangův společenský úpadek, ani jeho nemoc a smrt, jež Salieri připisuje své nevraživosti a svým intrikám, nemůže zničit Mozartovu věčnou hudbu. Ani zabránit, aby právě ona dávala lidem znovu a znovu pocítit dotyk nebe.

Fikce vs. skutečnost

Přestože ve skutečnosti byl vztah obou skladatelů korektní či dokonce přátelský, drama Petera Shaffera a později především oscarový film Miloše Formana učinily z Mozarta a Salieriho symboly božského talentu a těžkopádné snaživosti, jejichž střet právě jedinečná hudba povyšuje z přízemní nevraživosti na boj o přízeň Nejvyššího.

Nejen dramatický, ale právě i hudební potenciál díla byl impulsem k rozhlasovému zpracování. Zvukové a hudební řešení je v tomto případě nejen koncepčním prostředkem, ale klíčovým tématem inscenace a bohatě využívá Mozartovy hudby. Připravili ho mistr zvuku Radek Veselý a zvukový designér Stanislav Abrahám.

První díl si mohou posluchači poslechnout na Dvojce v den výročí Mozartova úmrtí, v neděli 5. prosince od 20 hodin, druhou část o týden později ve stejném čase. Oba díly budou po omezenou dobu dostupné on-line zdarma na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Zuzana Vlčková
Spustit audio

Související