Gabriela Preissová: Její pastorkyňa. Vesnická tragédie o krásách tváře i duše, o sebelásce a o lásce

28. říjen 2022

Vdově Kostelničce nedopřál osud šťastné manželství ani vlastní děti. Přesto se po smrti svého muže, pijana a mizerného hospodáře, stará s příkladnou péčí nejen o vesnickou kapličku, ale především o nevlastní dceru. Jenůfčina čistá krása, laskavost a vychování jsou pro ni předmětem téměř domýšlivé hrdosti. Z této pýchy a z nešťastných událostí, při kterých Jenůfa přijde o svou krásu i o lásku lehkomyslného Števy, s nímž tajně čekala dítě, se zrodí osudová tragédie.

Osoby a obsazení: Stařenka Buryjovka (Naděžda Vicenová), Laca Klemeň (Jiří Vyorálek), Števa Buryja (Ondřej Brousek), Kostelnička Buryjovka (Helena Dvořáková), Jenůfa (Klára Suchá), Stárek (Dušan Sitek), Rychtář (Miroslav Hanuš), Rychtářka (Jana Janěková), Karolka (Veronika Khek Kubařová), Jano (Matěj Převrátil), v dalších rolích Valérie Zawadská, Taťjana Medvecká a Tomáš Vacek
Připravila: Klára Novotná
Zvuk: Tomáš Mikyška
Zvukový design: Jakub Rataj
Hudba: Marko Ivanović
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2015
Odborná spolupráce: Libuše Čižmárová

Venkovské drama, zasazené do prostředí slovácké vesnice, napsala 28letá Gabriela Preissová už v roce 1890. Jen rok nato, co Národní divadlo uvedlo s nebývalým ohlasem její Gazdinu robu, neméně silný tragický příběh s výjimečnou ženskou hrdinkou

Zatímco ale Gazdina roba se stala po svém divadelním uvedení jedinečným argumentačním nástrojem pro ty, kteří podporovali nastupující realismus, Její pastorkyňa byla přijata mnohem rozporuplněji. I mnozí skalní obhájci nového stylu tragédii tvrdě odmítli a začínající dramatičku nařkli z drsného, přepjatého naturalismu.

Kupujte na Radioteka.cz

Janáčkova Jenůfa

Nejen s odstupem více než 120 let je zřejmé, že Její pastorkyňa není žádným laciným pokusem o šokující podívanou. Jde o výsostné drama zachycující s mimořádnou vnímavostí uvažování a jednání člověka v pavučině mezilidských vztahů i svazujících zákonitostí venkovské společnosti konce 19. století.

Helena Dvořáková (Kostelnička) a Klára Suchá (Jenůfa), fotografie z natáčení

Prudké společenské i kulturní změny 20. století umožnily posun v diváckém vnímání. Její pastorkyňa si našla na českých jevištích pevné místo a stala se inspirací pro další tvůrce. Jeden z nich však vycítil sílu Preissové textu dříve než jiní.

Pouhé tři roky po premiérovém činoherním uvedení požádal autorku o svolení k přepracování hry pro operní libreto Leoš Janáček. Jeho hudební uchopení příběh Kostelničky a Jenůfy učinilo světoznámým.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související