Gabriela Preissová: Její pastorkyňa. Vesnická tragédie o krásách tváře i duše, o sebelásce a o lásce
Vdově Kostelničce nedopřál osud šťastné manželství ani vlastní děti. Přesto se po smrti svého muže, pijana a mizerného hospodáře, stará s příkladnou péčí nejen o vesnickou kapličku, ale především o nevlastní dceru. Jenůfčina čistá krása, laskavost a vychování jsou pro ni předmětem téměř domýšlivé hrdosti. Z této pýchy a z nešťastných událostí, při kterých Jenůfa přijde o svou krásu i o lásku lehkomyslného Števy, s nímž tajně čekala dítě, se zrodí osudová tragédie.
Představitelka hlavní role Helena Dvořáková je nominována do probíhající ankety Neviditelný herec století.
V anketě uspořádané v rámci oslav letošního rozhlasového výročí můžete vybírat z 20 českých rozhlasových herců a hereček, kteří svým interpretačním uměním obohatili tento specifický obor. Hlasujte od 6. do 31. března 2023 na www.neviditelnyherec.cz
Venkovské drama, zasazené do prostředí slovácké vesnice, napsala 28letá Gabriela Preissová už v roce 1890. Jen rok nato, co Národní divadlo uvedlo s nebývalým ohlasem její Gazdinu robu, neméně silný tragický příběh s výjimečnou ženskou hrdinkou
Ale zatímco se Gazdina roba stala po svém divadelním uvedení jedinečným argumentačním nástrojem pro ty, kteří podporovali nastupující realismus, Její pastorkyňa byla přijata mnohem rozporuplněji. I mnozí skalní obhájci nového stylu tragédii tvrdě odmítli a začínající dramatičku nařkli z drsného, přepjatého naturalismu.
Janáčkova Jenůfa
Nejen s odstupem více než 120 let je zřejmé, že Její pastorkyňa není žádným laciným pokusem o šokující podívanou. Jde o výsostné drama zachycující s mimořádnou vnímavostí uvažování a jednání člověka v pavučině mezilidských vztahů i svazujících zákonitostí venkovské společnosti konce 19. století.
Prudké společenské i kulturní změny 20. století umožnily posun v diváckém vnímání. Její pastorkyňa si našla na českých jevištích pevné místo a stala se inspirací pro další tvůrce. Jeden z nich však vycítil sílu Preissové textu dříve než jiní.
Pouhé tři roky po premiérovém činoherním uvedení požádal autorku o svolení k přepracování hry pro operní libreto Leoš Janáček. Jeho hudební uchopení příběh Kostelničky a Jenůfy učinilo světoznámým.
Kupujte na Radioteka.cz
Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.
Související
-
Někdy člověk musí až na dno, aby se odrazil. Dojemná i nesnesitelná Vilma Cibulková ve hře Pieta
Příběh ženy, která se v rámci své střemhlavé životní jízdy jednoho rána probouzí v hotelovém pokoji vedle mladého neznámého muže a prožívá zvláštní, nečekané setkání...
-
August Strindberg: Bouřka. V hlavní roli Luděk Munzar
Poklidný život starého muže ve světě příjemných vzpomínek ohrozí nečekaný návrat bývalé manželky a dcery. V hlavní roli Luděk Munzar. Uvádíme k 90. výročí hercova narození.
-
David Drábek: Vykřičené domy. Sólo pro ženu, muže, moderního vypravěče a spoustu předmětů
Tatiana Dyková, David Novotný a Igor Bareš ve zvláštním tragikomickém příběhu dvou životních outsiderů – vyhaslé televizní hvězdy a nezaměstnaného padesátníka.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...