Gabriela Preissová: Její pastorkyňa. Vesnická tragédie o krásách tváře i duše, o sebelásce a o lásce

2. duben 2023

Vdově Kostelničce nedopřál osud šťastné manželství ani vlastní děti. Přesto se po smrti svého muže, pijana a mizerného hospodáře, stará s příkladnou péčí nejen o vesnickou kapličku, ale především o nevlastní dceru. Jenůfčina čistá krása, laskavost a vychování jsou pro ni předmětem téměř domýšlivé hrdosti. Z této pýchy a z nešťastných událostí, při kterých Jenůfa přijde o svou krásu i o lásku lehkomyslného Števy, s nímž tajně čekala dítě, se zrodí osudová tragédie.

Osoby a obsazení: Stařenka Buryjovka (Naděžda Vicenová), Laca Klemeň (Jiří Vyorálek), Števa Buryja (Ondřej Brousek), Kostelnička Buryjovka (Helena Dvořáková), Jenůfa (Klára Suchá), Stárek (Dušan Sitek), Rychtář (Miroslav Hanuš), Rychtářka (Jana Janěková), Karolka (Veronika Khek Kubařová), Jano (Matěj Převrátil), v dalších rolích Valérie Zawadská, Taťjana Medvecká a Tomáš Vacek
Připravila: Klára Novotná
Zvuk: Tomáš Mikyška
Zvukový design: Jakub Rataj
Hudba: Marko Ivanović
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: 2015
Odborná spolupráce: Libuše Čižmárová

Představitelka hlavní role Helena Dvořáková je nominována do probíhající ankety Neviditelný herec století.

V anketě uspořádané v rámci oslav letošního rozhlasového výročí můžete vybírat z 20 českých rozhlasových herců a hereček, kteří svým interpretačním uměním obohatili tento specifický obor. Hlasujte od 6. do 31. března 2023 na www.neviditelnyherec.cz

Venkovské drama, zasazené do prostředí slovácké vesnice, napsala 28letá Gabriela Preissová už v roce 1890. Jen rok nato, co Národní divadlo uvedlo s nebývalým ohlasem její Gazdinu robu, neméně silný tragický příběh s výjimečnou ženskou hrdinkou

Ale zatímco se Gazdina roba stala po svém divadelním uvedení jedinečným argumentačním nástrojem pro ty, kteří podporovali nastupující realismus, Její pastorkyňa byla přijata mnohem rozporuplněji. I mnozí skalní obhájci nového stylu tragédii tvrdě odmítli a začínající dramatičku nařkli z drsného, přepjatého naturalismu.

Janáčkova Jenůfa

Nejen s odstupem více než 120 let je zřejmé, že Její pastorkyňa není žádným laciným pokusem o šokující podívanou. Jde o výsostné drama zachycující s mimořádnou vnímavostí uvažování a jednání člověka v pavučině mezilidských vztahů i svazujících zákonitostí venkovské společnosti konce 19. století.

Prudké společenské i kulturní změny 20. století umožnily posun v diváckém vnímání. Její pastorkyňa si našla na českých jevištích pevné místo a stala se inspirací pro další tvůrce. Jeden z nich však vycítil sílu Preissové textu dříve než jiní.

Pouhé tři roky po premiérovém činoherním uvedení požádal autorku o svolení k přepracování hry pro operní libreto Leoš Janáček. Jeho hudební uchopení příběh Kostelničky a Jenůfy učinilo světoznámým.

Kupujte na Radioteka.cz

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.