Někdy člověk musí spadnout na dno, aby se zase odrazil. Vilma Cibulková jako dojemná i nesnesitelná hrdinka hry Pieta

26. březen 2023

Poslechněte si příběh ženy, která se v rámci své střemhlavé životní jízdy jednoho rána probouzí v hotelovém pokoji vedle mladého neznámého muže a prožívá zvláštní, nečekané setkání... Monodrama Pieta současné dánské autorky Astrid Saalbachové s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli uvádíme u příležitosti hereččiných kulatých narozenin.

Rozhlasová úprava: Lída Engelová, Klára Novotná
Účinkuje: Vilma Cibulková
Napsala: Astrid Saalbachová
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: František Fröhlich
Režie: Lída Engelová
Natočeno: 2012

Představitelka titulní role Vilma Cibulková je nominována do probíhající ankety Neviditelný herec století.

V anketě uspořádané v rámci oslav letošního rozhlasového výročí můžete vybírat z 20 českých rozhlasových herců a hereček, kteří svým interpretačním uměním obohatili tento specifický obor. Hlasujte od 6. do 31. března 2023 na www.neviditelnyherec.cz

Život se jí poněkud vymkl z rukou. Pije, a proto postupně ztratila všechno, na čem jí záleželo – manžela, dceru i zaměstnání. Řítí se po šikmé ploše prakticky až na dno. Z uplynulé noci si nevzpomíná vůbec na nic a její společník nevypadá, že by jí dovedl pomoci.

Pieta je náročným úkolem, ale zároveň vynikající příležitostí pro herečku mimořádných řemeslných kvalit, schopnou zvládnout všechny rozpory, které s sebou postava Rie nese – drsnost se u ní mísí s cituplností, tragiku vyvažuje smysl pro humor a sebeironie. A ničím z toho, co vypráví, si nemůžeme být úplně jistí… V rozhlasové inscenaci režisérky Lídy Engelové tuto možnost dostala a naplnila Vilma Cibulková.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?