Agatha Christie: Vražda na Nilu. Rafinovaná detektivka poprvé v dramatizaci z pera samotné autorky
Luxusní parník Lotos se právě chystá odrazit od břehu. Na jeho palubě jsou i novomanželé Simon a půvabná dědička nesmírného jmění Kay. Romantickou plavbu po Nilu ale zkazí přítomnost bývalé Simonovy snoubenky, která mladý pár neodbytně pronásleduje. Když je třetího večera Kay ve své kajutě nalezena mrtvá, zdá se, že pachatelkou nemůže být nikdo jiný… Rozhlasová adaptace slavné detektivky vychází z verze, kterou pro divadlo napsala sama Agatha Christie. Bez Hercula Poirota!
Geniální příběh v exotických kulisách s přehlídkou lidských charakterů i důmyslnou zápletkou. Tak zní podtitul rozhlasové adaptace románu Agathy Christie Smrt na Nilu, který ovšem sama autorka původně psala pro divadlo pod názvem Měsíc na Nilu (Moon on the Nile).
V průběhu práce se ale královna detektivky rozhodla, že se námětu bude lépe dařit v prozaické podobě. A roku 1937 dokončila slavný román Smrt na Nilu (Death on the Nile), z něhož vycházejí pozdější filmová zpracování.
Únava z Poirota
Čtěte také
Dramatickou verzi vzkřísila autorka až v roce 1942. Její přítel herec Francis L. Sullivan tehdy shodou okolností hledal hru, v níž by mohl vystupovat Hercule Poirot. Nad podobou adaptace probíhaly mezi nimi dlouhé debaty, protože Christie byla postavou Poirota unavená a chtěla ho z dramatu zcela vyloučit. Podařilo se jí Sullivana o tomto plánu přesvědčit, když mu slíbila, že do hry napíše roli kanovníka, kterou bude hrát on.
Přípravy inscenace nebyly snadné. Zkoušky začaly v lednu 1944 ve skotském Dundee Rep Theatre a Christie se do nich nadšeně zapojila, protože tehdy byla divadlem a lidmi kolem něj zcela okouzlena. Název hry byl změněn na Skrytý obzor (Hidden Horizon).
Premiéru provázely problémy
Čtěte také
Zkoušky a plány na inscenování se protáhly hledáním vhodného londýnského divadla, které by hru uvedlo, jakmile by byla vyzkoušena na oblastech. Dalším problémem byl nesouhlas úředníka ministerstva práce s přítomností služebné v jedné z rolí. Hra s názvem Vražda na Nilu (Murder on the Nile) měla nakonec premiéru ve West Endu 19. března 1946 v Ambassadors Theatre, které o šest let později uvedlo také Past na myši. Při této premiéře už Sullivan v obsazení nebyl.
Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.
Související
-
Agatha Christie. Slavná autorka detektivek i dívčích románů
Pod pseudonymem Mary Westmacott napsala téměř dvě desítky dívčích románů. Vy ji ale pravděpodobně budete znát pod jménem Agatha Christie.
-
V čem je úspěch detektivek s komisařem Maigretem nebo Herculem Poirotem?
dobrá detektivka musí mít přirozenou, logickou zápletku. „Čtenář se totiž nesmí naštvat, být rozčarovaný, když se pak na konci dozví jméno vraha.“
-
S Poirotem jsem strávil dvanáct let, říká známý dabér Jaromír Meduna
Jeho hlasem mluví v TV slavný detektiv Hercul Poirot. Na Dvojce ho teď ve stejné roli uslyšíte i v nové rozhlasové detektivce Agathy Christie Žlutý iris.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.