S Poirotem jsem strávil dvanáct let, říká známý dabér Jaromír Meduna

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaromír Meduna

Jeho hlasem mluví v TV slavný detektiv Hercul Poirot. Na Dvojce ho teď ve stejné roli uslyšíte i v nové rozhlasové detektivce Agathy Christie Žlutý iris.

Dabování Hercula Poirota převzal od svého otce v roce 2002. „Strávil jsem s Poirotem dvanáct let. Pro mě víc znamená ten televizní, než literární. Hlavním úkolem dabéra je přečíst herce, dostat se mu pod kůži a co nejvíc se jeho výrazu přiblížit.“

Porovnejte skutečný hlas Hercula Poirota Davida Sucheta s jeho českým protějškem Jaromírem Medunou

Jaromír Meduna

„Miluju detektivky,“ svěřuje se v rozhovoru herec, kterého znáte spíš po hlase. Jakých bylo jeho 60 filmů se známým detektivem? A co chystá pro fanoušky detektivek dál?

A jaká byla jeho první dabingová role? „Bylo to na škole, a dělali jsme sbory v anglickém filmu o přátelství chlapce a poštolky. Nejdřív nám pustili celý film. Takhle se dřív dělal dabing. Film se daboval třeba čtrnáct dní, dneska je na to půl dne.“

Recituje se symfonickým orchestrem

Dnes se už dabingu tolik nevěnuje. „Začal jsem spolupracovat se symfonickými orchestry. Jsou party, kde je recitace. Melodramy dělám i s komorním klavírem,“ popisuje. „Na recitaci se připravujete dva dny a pak je za tři minuty hotovo.“

Jaromír Meduna

Jak při dabování muzikálu zvládl promluvit fistulí? Jaké ceny za dabing dostal? Líbí se mu současné divadlo? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio
autoři: Tereza Kostková , zk

Odebírat podcast

Související

  • Agatha Christie: Žlutý iris

    Jaromír Meduna jako Hercule Poirot zasahuje proti zločinu. Komorní detektivka na Dvojce zahajuje projekt Vražedné léto. Poslouchejte v premiéře do soboty 29. června 2019.

  • Na Dvojce jde o život! Začíná Vražedné léto

    Celé léto budou stěžejním bodem Dvojky detektivky. V četbě na pokračování nebo hrách se objeví legendy jako A. C. Doyle, Georges Simenon, Eduard Fiker nebo Agatha Christie.