A přece se létá (11/16)

12. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výřez z knihy Vzduch je naše moře, kterou k seriálu vydává nakladatelství Argo
0:00
/
0:00

Psal se 8. květen 1945, skončila 2. světová válka. Československá armáda se postupně začala obnovovat a nastal i rozmach vojenského a civilního letectví.

Už na konci léta roku 1945 spatřilo světlo světa první letadlo vyrobené v poválečném Československu – větroň Z24 Krajánek a o rok později první motorový letoun M1 Sokol.

Poválečné dálkové lety

S rozvojem letecké výroby samozřejmě nastala i snaha propagovat naše letecké výrobky ve světě. Konec konců, chtěli jsme jen navázat na řadu předválečných zahraničních propagačních letů.

Mráz M-1C Sokol OK-AHN

Proto se už v březnu roku 1947 vydala dvě letadla Sokol s imatrikulacemi OK-AHK (s posádkou Cyril Nováček a Radimír Kunc) a OK-AHN (posádku tvořila dvojice František Mlejnecký a mechanik Jaroslav Sajfert) na 33 000 km dlouhý dálkový let z ruzyňského letiště až do afrického Kapského města.

Program na dobývání rekordů

V polovině 50. let byl vyhlášen tzv. Program na dobývání rekordů, který přispěl k ještě větší propagaci československého letectví. Naši letci se do něj zapsali nejen dálkovými a rychlostními lety, ale také lety na výšku. I tady jsme sbírali jeden úspěch za druhým.

V pozdějších letech začaly předváděcí lety ztrácet smysl. Zákazník si veškerou leteckou produkci mohů prohlédnout na Aerosalonech a posléze mu bylo letadlo předvedeno na domácím letišti.

Richard Santus a Petr Bold v letounu L 200 Morava obletěli severní pól

Nesmíme ale zapomenout na dva významné počiny v posledních deseti letech. K 90. výročí založení Československa obletěla dvojice Richard Santus a Petr Bold v historickém letounu L 200 Morava severní pól. A o deset let později, v roce 2018 s letadlem Cessna OK – TGM za 46 dní obletěl pilot Roman Kramařík celý svět.

Advokát a aviatik Roman Kramařík se svým letounem, se kterým obletěl svět

Soutěžní otázka

Jak se jmenovalo první motorové letadlo vyrobené v Československu po druhé světové válce?

Správně odpověděla a výhercem se stala Karolína Kovencová, Klášterec nad Ohří. Všichni soutěžící, kteří odpověděli správně, pokračují v soutěži.

Výhry do soutěže věnovali ČSA, Letiště Benešov, Pecka Modelář s.r.o. a Letiště Kbely.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...