Okřídlený lev se vrátil domů. Pořádně jsem se nevyspal, říká aviatik Kramařík

10. září 2018

Šest neděl seděl v letadle. Jeho cesta čítala téměř 37 000 kilometrů. Stal se tak prvním Čechem, který obletěl Zemi. Mise Okřídlený lev k 100 výročí republiky už je ale u konce. Advokát a aviatik Roman Kramařík je po cestě kolem světa konečně doma. Nejraději by ale vyrazil na oddechovou dovolenou.

„Šest týdnů byl opravdu velký zápřah plný stresu a práce. Pořádně jsem se přitom nevypsal, protože se mi neustále zkracovaly dny. Poté, co jsem přistál, obstaral letadlo, udělal přípravu na druhý den, tak už většinou bylo k půlnoci místního času a já jsem kolem páté nebo šesté ráno musel vstávat, abych letěl další úsek. Teď si docela užívám, že jsem o víkendu nemusel vstávat na budík,“ říká český cestovatel.

Mise mu i s přípravami zabrala několik měsíců. Teď cítí velkou úlevu. „V okamžik, kdy jsem se nejprve podvozkem dotknul letňanského letiště a poté vypnul motor, ze mě všechno spadlo. Na nahrávce z kokpitu jsem pak slyšel, jak moc jsem si oddechl.“

Co obnáší trávit dlouhé hodiny v letadle? Jaké zažil problémy na cestě? A která země na něj udělala největší dojem?

autoři: Martina Kociánová , jra
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.