V Red Bull Air Race každá chybička rozhoduje o tom, jak doletíte, vysvětluje pilot Martin Šonka

31. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Šonka

Je to něco mezi obřím slalomem na lyžích a formulí jedna ve vzduchu, popisuje pilot Martin Šonka, o co jde v Red Bull Air Race. Muž, který sedl do kluzáku a Gripenu, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited - freestyle, člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii nám popsal zvláštní sport, který ho nadchl.

Martin Šonka je první Čech, kterému se podařilo dostat se do prestižní série Red Bull Air Race. Jedná se o letecké závody, kde piloti musí proletět vzdušnými pylony vymezenou trať v co nejrychlejším čase. Jednotlivé závody se konají nad pevninou i nad vodní hladinou. 

„Akrobacie je subjektivní, kdyžto Red Bull Air Race je rychlostní závod, měří se čas a kdo proletí první, ten vítězí. Ta trať je postavená z nafukovacích bran a jediná věc, která se posuzuje, je, že musíme proletět s křídly v horizontu hlavní branou, máme povolenou odchylku deset stupňů,“ vysvětluje Martin Šonka.  

„Je to velice objektivní sport,“ pochvaluje si český pilot, který si prý subjektivního hodnocení ze strany rozhodčích užil ažaž. 

Jak se mu podařilo se do Red Bull Air Race dostat? Jaké je to letět s gripenem? A zůstává ještě nějaká meta, které nedosáhl?? Poslechněte si ze záznamu.

autoři: Vladimír Kroc , mjp
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová