Cestovatel Kramařík s Dvojkou obletí celý svět. Inspiroval mě i Baťa, říká

23. červenec 2018

Jak uctít sto let od založení Československa? Co třeba cestou kolem světa? Takový nápad dostal právník a aviatik Roman Kramařík, který hodlá obletět zeměkouli ve svém letadle. Jeho cesty budou moci sledovat i posluchači Dvojky Českého rozhlasu.

„Jednotlivé střípky se skládaly pomalu. Jedním z nich bylo, že naše letadlo se jmenuje OK-TGM, pak se začalo mluvit o stoletém výročí. Nejintenzivnější střípek pak asi byl, když jsem dostal knížku od Jana Antonína Bati o jeho předválečné obchodní cestě a jedním dechem ji přečetl. V tu chvíli začal krystalizovat plán,“ říká o původu mise Okřídlený lev cestovatel Roman Kramařík.

Čtěte také

Ve svém letadle přitom zatím nejdéle letěl do Londýna, což byla cesta na čtyři hodiny. Nyní ale v kokpitu stráví hodin skoro 150. Zvládne to? „Když jsem rozbaloval balíček různých medikamentů, které mi připravili doktoři, tak na mě vypadla i antidepresiva. Myslím ale, že právě tyto prášky budou vyřazeny jako první, až začnu redukovat váhu batohu.“

S kým si bude v letadle povídat? A proč je lepší létat někdy přes noc? Poslechněte si ze záznamu.

Martina Kociánová a Roman Kramařík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.