9 mýtů o financích aneb Exekuce se mě netýká

10. srpen 2017

V roce 2016 bylo v České republice celkem 834 tisíc exekucí. Platí, že jsou výsadou nízkopříjmové části obyvatelstva nebo se mohou týkat každého?

Stačí málo a člověk dostane do situace, když už není schopen splácet své závazky. Na začátku si třeba vezme spotřebitelský úvěr za vcelku dobrých podmínek, pak ale není schopný splácet a tak mu nezbývá, než se obracet na jiné produkty, kde sice nejsou tak striktní podmínky, zato jsou u nich vyšší úroky. Těmito půjčkami pak často vytlouká předchozí úvěry a dostává se do dluhové pasti, tedy situace, kdy je člověk předlužený a ze svých příjmů není schopen pokrýt všechny závazky.

Mýtus 5: Do exekuce se nikdy nemůžu dostat

Mnozí tomu bohužel věří do poslední chvíle. Přes různé varovné signály, kdy kvůli ztrátě zaměstnání, krachu manželství nebo třeba zdravotního důvodu nejsou schopni splácet své dluhy. Do problémů se nemusí člověk dostat jen vlastním přičiněním, ale i díky důvěře v někoho jiného. Např. ručením za úvěr kamarádovi. Exekuce také může plynout z neplacení jiných závazků, jako jsou třeba nezaplacené pokuty.

NAŠE SOUTĚŽ

Otázka č. 5:
Jak budete od teď postupovat, abyste se osobně v budoucnu nepotkali s exekucí?

Soutěžní pravidla

Každý týden zveřejníme novou soutěžní otázku. Správnou odpověď odešlete do týdne po našem čtvrtečním vysílání! Odpovídat můžete přímo v našem formuláři, nebo si otázku vytisknout a poslat klasickou poštou na adresu Český rozhlas Dvojka, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. (Počítejte ale s prodlením, které má pošta na doručení!) Třetí možností je formulář nascanovat a poslat mailem na adresu odpoledne@rozhlas.cz. Odpovědi označte zkratkou 9M (tedy 9 mýtů o financích).

Čtěte také

Taky můžete nakreslit komiks, natočit krátké (maximálně tříminutové video)! To ale musíte vložit na svůj youtube nebo facebook a poslat jen odkaz (najdete přímo ve formuláři).

Co můžete vyhrát?

Ze správných odpovědí vybereme každý týden 3 z vás! A co můžete vyhrát? Cenou je knižní set Prima život. A ten, kdo se bude chtít zapojit i do velkého finále na konci léta, může si stáhnout soutěžní arch a všech devět odpovědí poslat najednou (výše uvedeným způsobem).

Deset finalistů pak v polovině září pozveme na osobní setkání s hosty pořadu, a nejen to. Soutěž se dále řídí Pravidly soutěží Českého rozhlasu Dvojky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.