Ztracená v Tibetu. Příběh lékařky, která se nikdy nevzdala
Bylo jí třicet a prožila toho tolik, co by mnohý nezvládl za několik životů. Jejím osudem se stal Tibet. Pěšky nebo na koni, mnohdy v mrazu a ve sněhu, překonala stovky kilometrů. Zdolala desítky vrcholů a desítky horských průsmyků. Prchala před bandity. Umírala hladem. A to všechno proto, že chtěla v zemi, které se říká Střecha světa, léčit chudé a bezbranné a coby misionářka šířit víru...
Související
-
Dalajláma znamená oceán moudrosti. 13. dalajláma zavedl vlajku se sněžným lvem
Mongolsko-tibetské slovo „dalajláma“ znamená „oceán moudrosti“. 13. dalajláma, jménem Thubtän Gjamccho byl dvakrát vyhnán ze své země, ale pokaždé se znovu vrátil na trůn.
-
Tibetský sen. Dokument o tam, jak děti Tibeťanů přecházejí Himaláji, aby se v Indii mohli učit
Dnes 15letá Choepak a 16letý Tenzin přešli jako děti Himálaje, aby se ve svobodné Indii mohli naučit tibetštině a základům tibetské kultury.
-
Svět si připomíná 65. výročí povstání v Tibetu. ‚Debata s Čínou je problematická,‘ popisuje odborník
Peking se snaží přetransformovat to, jakým způsobem prodává Tibet, tibetskou krajinu, kulturu a náboženství, komentuje tibetanista Martin Hanker.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.