Zpravodajka Šafaříková: Vyjednávání o vstupu Ukrajiny do EU stojí. Ukrajina je připravená, v zemi ale bují korupce a chybí souhlas všech členů Unie
Ukrajina zatím příliš nepokročila v otázce členství v Evropské unii. „Ukrajina se ale intenzivně připravuje,“ komentuje na Dvojce situaci zpravodajka Respektu, Hospodářských novin a portálu Aktualne.cz při Evropské unii Kateřina Šafaříková. Zahájení vyjednávání brání mimo jiné korupce na Ukrajině i probíhající válečný konflikt. „Je potřeba mít jednomyslný souhlas členských států. A ten se zatím nenašel,“ vysvětluje Šafaříková v pořadu Jak to vidí… Moderuje Zita Senková.
Evropský parlament před rokem doporučil, aby se Ukrajina stala oficiálním kandidátem na členství. 10. března 2022 Rada EU požádala komisi o její stanovisko k žádosti a v červnu udělila Evropská rada Ukrajině status kandidáta na členství v Unii.
Jak vůbec pokročila jednání mezi Ukrajinou a Evropskou unií? „Ukrajina od té doby příliš nepokročila,“ komentuje stav vyjednávání zpravodajka Respektu, Hospodářských novin a portálu Aktualne.cz při Evropské unii Kateřina Šafaříková.
Zatím za zavřenými dveřmi
Připouští ale, že za zavřenými dveřmi probíhá řada vyjednávání. „Je řada politiků, kteří lobují v dobrém slova smyslu za to, aby Ukrajina pokročila.
Čtěte také
Tedy aby opravdu zahájila předvstupní rozhovory,“ vysvětluje Šafaříková a srovnává jednání Ukrajiny a Unie s dobou, kterou zažila i Česká republika. „V našem případě to trvalo šest let,“ doplňuje zpravodajka fáze vyjednávání. Ty zahrnují například i kapitoly z práva a ekonomiky. To se zatím v případě Ukrajiny nestalo.
Podle Šafaříkové je pro samotný začátek jednání potřeba mít jednomyslný souhlas členských států. „Zkrátka a dobře politická shoda na straně sedmadvacítky není pro to, aby Ukrajina začala vyjednávat. Přestože jsou v poslední době vidět apely, aby se tak stalo. Třeba šéf nejsilnější frakce v Evropském parlamentu lidovec Manfred Weber byl na několik dní v Kyjevě, i jinde na Ukrajině, a vyzval k tomu,“ doplňuje novinářka.
Ukrajina je připravenější než jsme byli my
Přesto je podle Šafaříkové Ukrajina stoprocentně připravena začít o vstupu vyjednávat. „Dokonce je připravenější, než jsme byli my na začátku jednání,“ připouští.
Čtěte také
Debatám ale brání řada faktorů. Kromě probíhajícího konfliktu je to i korupce. „Ukrajina je nejenom statečná země, ale také veliká, chudá a velmi prorostlá systémovou korupcí,“ vysvětluje.
Ani čistka zatím nepomohla
„Rozdávání dárků a podplácení funguje v Ukrajině v podstatě jako naprosto běžný nástroj,“ říká zpravodajka a odvolává se na znalce mezinárodních institucí, které situace pravidelně monitorují.
A uvádí i příklad: „My v Česku jsme zvyklí nejdříve zkusit vše normálně standardní cestou. Vyplnit formulář, čekat. A na Ukrajině to je údajně tak, že a priori se uvažuje o tom, že vyplňovat formuláře, čekat nebo stát ve frontě nemá smysl. Je potřeba přemýšlet o tom, kolik, komu a co dát.“
Prezident Volodymir Zelenskyj dobře chápe, že korupce nedělá dobrou vizitku. „Před několika týdny vyhodil několik vysoce postavených členů státní správy, dokonce i na úrovni náměstků ministrů,“ připomíná Šafaříková. Ale to kritiky začátku předstupních vyjednávání s EU zatím nijak neuklidnilo. „Ukrajina se k začátku jednání musí dopracovat,“ uzavírá.
Související
-
Lenka Víchová: Ukrajina přežije. Konec válčení to ale nebude
Obavy před další ruskou ofenzivou, která by oddálila konec války, se stupňují. Kde berou Ukrajinci sílu a vůli bojovat? A kdo je pro ně vzorem morálky a statečnosti?
-
Pavel Havlíček: Žádný blesk z čistého nebe. Ukrajina se na členství v EU připravuje celá desetiletí
Evropská unie včera na summitu v Bruselu udělila Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. Proč je nyní jejich členství v evropském společenství myslitelné?
-
Kateřina Šafaříková: Europoslanci se do debat připojují z jachet a restaurací. A tlumočníci stávkují
Tlumočníci Evropského parlamentu jsou od konce června ve stávce. Stěžují si na nepřijatelné pracovní podmínky a zdravotní problémy. Proč? Vysvětluje zpravodajka z Bruselu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...