Zpravodajka Šafaříková: Vyjednávání o vstupu Ukrajiny do EU stojí. Ukrajina je připravená, v zemi ale bují korupce a chybí souhlas všech členů Unie
Ukrajina zatím příliš nepokročila v otázce členství v Evropské unii. „Ukrajina se ale intenzivně připravuje,“ komentuje na Dvojce situaci zpravodajka Respektu, Hospodářských novin a portálu Aktualne.cz při Evropské unii Kateřina Šafaříková. Zahájení vyjednávání brání mimo jiné korupce na Ukrajině i probíhající válečný konflikt. „Je potřeba mít jednomyslný souhlas členských států. A ten se zatím nenašel,“ vysvětluje Šafaříková v pořadu Jak to vidí… Moderuje Zita Senková.
Evropský parlament před rokem doporučil, aby se Ukrajina stala oficiálním kandidátem na členství. 10. března 2022 Rada EU požádala komisi o její stanovisko k žádosti a v červnu udělila Evropská rada Ukrajině status kandidáta na členství v Unii.
Jak vůbec pokročila jednání mezi Ukrajinou a Evropskou unií? „Ukrajina od té doby příliš nepokročila,“ komentuje stav vyjednávání zpravodajka Respektu, Hospodářských novin a portálu Aktualne.cz při Evropské unii Kateřina Šafaříková.
Zatím za zavřenými dveřmi
Připouští ale, že za zavřenými dveřmi probíhá řada vyjednávání. „Je řada politiků, kteří lobují v dobrém slova smyslu za to, aby Ukrajina pokročila.
Čtěte také
Tedy aby opravdu zahájila předvstupní rozhovory,“ vysvětluje Šafaříková a srovnává jednání Ukrajiny a Unie s dobou, kterou zažila i Česká republika. „V našem případě to trvalo šest let,“ doplňuje zpravodajka fáze vyjednávání. Ty zahrnují například i kapitoly z práva a ekonomiky. To se zatím v případě Ukrajiny nestalo.
Podle Šafaříkové je pro samotný začátek jednání potřeba mít jednomyslný souhlas členských států. „Zkrátka a dobře politická shoda na straně sedmadvacítky není pro to, aby Ukrajina začala vyjednávat. Přestože jsou v poslední době vidět apely, aby se tak stalo. Třeba šéf nejsilnější frakce v Evropském parlamentu lidovec Manfred Weber byl na několik dní v Kyjevě, i jinde na Ukrajině, a vyzval k tomu,“ doplňuje novinářka.
Ukrajina je připravenější než jsme byli my
Přesto je podle Šafaříkové Ukrajina stoprocentně připravena začít o vstupu vyjednávat. „Dokonce je připravenější, než jsme byli my na začátku jednání,“ připouští.
Čtěte také
Debatám ale brání řada faktorů. Kromě probíhajícího konfliktu je to i korupce. „Ukrajina je nejenom statečná země, ale také veliká, chudá a velmi prorostlá systémovou korupcí,“ vysvětluje.
Ani čistka zatím nepomohla
„Rozdávání dárků a podplácení funguje v Ukrajině v podstatě jako naprosto běžný nástroj,“ říká zpravodajka a odvolává se na znalce mezinárodních institucí, které situace pravidelně monitorují.
A uvádí i příklad: „My v Česku jsme zvyklí nejdříve zkusit vše normálně standardní cestou. Vyplnit formulář, čekat. A na Ukrajině to je údajně tak, že a priori se uvažuje o tom, že vyplňovat formuláře, čekat nebo stát ve frontě nemá smysl. Je potřeba přemýšlet o tom, kolik, komu a co dát.“
Prezident Volodymir Zelenskyj dobře chápe, že korupce nedělá dobrou vizitku. „Před několika týdny vyhodil několik vysoce postavených členů státní správy, dokonce i na úrovni náměstků ministrů,“ připomíná Šafaříková. Ale to kritiky začátku předstupních vyjednávání s EU zatím nijak neuklidnilo. „Ukrajina se k začátku jednání musí dopracovat,“ uzavírá.
Související
-
Lenka Víchová: Ukrajina přežije. Konec válčení to ale nebude
Obavy před další ruskou ofenzivou, která by oddálila konec války, se stupňují. Kde berou Ukrajinci sílu a vůli bojovat? A kdo je pro ně vzorem morálky a statečnosti?
-
Pavel Havlíček: Žádný blesk z čistého nebe. Ukrajina se na členství v EU připravuje celá desetiletí
Evropská unie včera na summitu v Bruselu udělila Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. Proč je nyní jejich členství v evropském společenství myslitelné?
-
Kateřina Šafaříková: Europoslanci se do debat připojují z jachet a restaurací. A tlumočníci stávkují
Tlumočníci Evropského parlamentu jsou od konce června ve stávce. Stěžují si na nepřijatelné pracovní podmínky a zdravotní problémy. Proč? Vysvětluje zpravodajka z Bruselu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.